بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه(۱۰ دانشگاه برتر)

تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. ولی با اینکه افراد زیادی به این رشته علاقه مند هستند به دلیل هزینه زیاد نمی توانند این رشته را بخوانند. برای همین است که بسیاری از دانشجویان به دلیل هزینه مناسب، تحصیل پزشکی در ترکیه را انتخاب می کنند. طبق بررسی هایی که انجام شده است شهریه در دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه از 15000 تا 25000 دلار است. این در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده که شهریه سالانه آنها در حدود 35000 تا 58000 دلار است ، بسیار عالی به نظر می رسد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

تمامی شرایط دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید بستگی دارد، به نیازهایی که دانشگاه دارد. در برخی موارد، شهریه رایگان به کسانی که در آزمون یوس ، آزمون TOEFL IBT یا IELTS را گذرانده باشند، ارائه می شود. همچنین برای اخذ پذیرش در دانشکده های پزشکی دولتی ، معدل بالا و گذراندن آزمون GRE نیز لازم است. از طرف دیگر ، دانشگاه های پزشکی خصوصی معمولاً متقاضیان را مجبور به گذراندن آزمون بین المللی دانشجویی نمی کنند. با این حال ، آنها باید معدل بالا (80٪ یا بالاتر) ، GRE و TOEFL IBT / IELTS داشته باشند. از آنجا که امتیاز بالایی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است ، میزان پذیرش در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.

ورود به دانشکده پزشکی در ترکیه می تواند یک روند دشوار داشته باشد ، بنابراین ما یک راهنما در مورد نحوه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی ارائه داده ایم. این راهنما به شما یک مرور کلی از روند درخواست را می دهد ، بنابراین آن را به طور کامل مطالعه کنید.

هزینه تحصیل در دانشکده های پزشکی ترکیه چقدر است؟

همانطور که در ابتدا ذکر شد ، هزینه تحصیل پزشکی ترکیه در مدارس پزشکی خصوصی از 15000 تا 25000 دلار در سال است. علاوه بر این ، شما باید هزینه های زندگی مانند اجاره ، غذا و هزینه حمل و نقل را نیز پرداخت کنید. هزینه ای که برآورد شده است برای بسیاری از دانشجویان بین الملل زیاد است.در این مقاله روش هایی بیان می شود که حتی می توانید به تحصیل رایگان در این دانشگاه ها فکر کنید. اگر علاقه مند هستید ، نحوه تحصیل در ترکیه را به صورت رایگان (10 دانشکده) را مطالعه کنید ، با این مقاله همراه باشید.

مدت زمان تحصیل در دانشکده های پزشکی ترکیه چقدر طول می کشد؟

تحصیل در ترکیه در مقایسه با آمریکا که 4 سال است طول زمان بیشتری دارد و یک دانشجو 6 سال تحصیلی را برای این رشته می گذراند. سال های اول و دوم شامل آموزش علوم پایه است ، در حالی که سال سوم تحصیلات مربوط به آسیب شناسی ها و بیماری ها است.

سالهای چهارم و پنجم دانشجویان واحدهای کارآموزی بالینی را می گذرانند ، در حالی که دانشجویان سال ششم ، به عنوان یک پزشک درمان را شروع می کنند. اگرچه آنها کارآموز نامیده می شوند ، اما این پزشکان برای وظایفی که در بیمارستان انجام می دهند حقوق دریافت می کنند.

رنکینگ و رتبه جهانی دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۱

دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی از امتیاز و رنکینگ بالایی برخوردارند. برخی از برترین ها را درجدول زیر مشاهده مینمایید.

نام دانشگاهرتبه کشوریرتبه جهانی
دانشگاه کوچ۱۴۴۸
دانشگاه بیلکنت۲۴۵۶
دانشگاه سابانجی۳۵۱۰
دانشگاه فنی خاورمیانه۴۵۶۰
دانشگاه بغازیچی۵۵۸۰
دانشگاه فنی استانبول۶۷۰۰
دانشگاه آنکارا۷۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه قاضی۸۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه حاجت تپه۹۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه استانبول۱۰۸۰۱-۱۰۰۰

برترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه

1. دانشگاه پزشکی حاجت تپه(Hacettepe)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشگاه حاجت تپه که در آنکارا واقع شده است ، از نظر عملکرد تحصیلی رتبه برتر دانشگاه ترکیه را دارد. این دانشگاه با داشتن استانداردهای بین المللی بالا در بین دانشگاه های جهانی ترکیه در رتبه 4 قرار دارد. این دانشکده پزشکی در پارامترهای US News برای پزشکی بالینی امتیاز بالایی دارد با توجه به گزارشات موجود رتبه 5 را در همکاری بین المللی پزشکی بالینی داشته به همین دلیل این دانشکده مکانی عالی برای دانشجویان خارجی است.

این دانشکده پزشکی در سال 1954 تاسیس شده است. دانشگاه حاجت تپه دارای دو نوع برنامه برای رشته پزشکی است. برنامه منظم MD که طول گذراندن این دوره 6 سال است. از طرف دیگر متقاضیانی که می خواهند مدارج بالاتر را طی کنند می توانند  MD-Ph.D را نیز طی کنند که یک دوره تحصیلی دو ساله است در دانشکده پزشکی و در اصل دوره گذراندن دکتری است که در زمینه های مختلفی مانند بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست پزشکی و داروسازی این دوره تحصیلی برگزار می شود.

با توجه به ماهیت فشرده مطالعات دوره ای در این دانشگاه ، MD-Ph.D. 8 سال طول می کشد.

2. دانشگاه پزشکی استانبول(Istanbul)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشگاه استانبول یک موسسه دولتی برتر در ترکیه است که در استانبول پایتخت این کشور مستقر است. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول در سال 1827 تاسیس شد (گرچه از قرن پانزدهم میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است) این دانشکده را به عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه عنوان کرده اند.

این دانشکده پزشکی در ترکیه به طور متوسط ​​310 دانشجو برای رشته پزشکی به زبان ترکی می پذیرد ، در حالی که فقط 60 متقاضی می توانند در برنامه پزشکی به زبان انگلیسی ثبت نام کنند. این دوره ها به صورت هماهنگ در پردیس Capa ، جایی که بیمارستان پزشکی استانبول در آن واقع شده است ، آموزش داده می شوند.

طبق شاخص های US News ، رتبه جراحی بین المللی در این دانشکده در رده هفتم قرار دارد. این دانشکده از مشارکت های تحصیلی در خارج از این کشور بهره می برد . این دانشکده همچنین برنامه اراسموس را ارائه می دهد ، جایی که دانشجویان می توانند انتخاب کنند که در دانشگاه های منتخب اروپا تحصیل کنند.

3. دانشگاه پزشکی آنکارا(Ankara)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال 1946 تاسیس شد و اولین دانشکده پزشکی ترکیه است. دانشجویان به طور معمول تحصیلات پزشکی خود را در پردیس Sihhiye و واحد های کلینیکی خود را در بیمارستان Ibn Saha به پایان می رسانند.

دانشگاه آنکارا رشته پزشکی را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد. البته مورد دوم که به زبان انگلیسی است از دوره های بیشتری برای تحصیل بهره می برد. به همین دلیل ، یو اس نیوز دانشگاه آنکارا را از نظر اعتبار تحقیقاتی در رتبه 27 قرار داده است. دانشگاه آنکارا همچنین چندین برنامه بین المللی برای دانشجویان پزشکی خود از جمله برنامه های اراسموس و مولانا ارائه می دهد.

دانشگاه آنکارا براساس معیارهای خاص، بورسیه تحصیلی به دانشجویان خواهد داد. دانشجویان واجد شرایط همچنین می توانند برای پرداخت هزینه شهریه و محل اقامت خود ، از کار دانشجویی در دانشکده استفاده کنند.

4. دانشگاه پزشکی اژه(Ege)

سایت اینترنتی

پذیرش

ما به انتخاب بعدی خود در دانشکده های برتر پزشکی در ترکیه نگاه می کنیم و به دانشکده پزشکی اژه می رسیم. این موسسه یک برنامه آموزشی مبتنی بر نتیجه ارائه می دهد ، که به نظر می رسد دانش آموز محور و جامعه مدار باشد. این دانشکده در سال 1955 تاسیس شد و در سال 1971 به بورنووا منتقل شد. دستورالعمل های دانشگاه بر اساس سه بخش ، یعنی علوم پایه پزشکی ، علوم پزشکی بالینی و علوم پزشکی جراحی دسته بندی می شوند.

در حال حاضر ، دانشگاه اژه  به عنوان یکی از بهترین دانشگاههای جهانی در آسیا قرار گرفته است. بر اساس US News ، این دانشکده در بین موسسات مختلف ترکیه رتبه 16 را دارد. ظرفیت پزشکی بالینی آن یکی از بهترین های منطقه محسوب می شود و به همین ترتیب از نظر همکاری بین المللی در رتبه یازدهم قرار دارد.

5. دانشگاه پزشکی دانشگاه مرمره(Marmara)

سایت اینترنتی

پذیرش

این دانشکده  در استانبول قرار دارد ، دانشگاه مرمره یکی از موسسات دولتی شناخته شده در ترکیه است. همچنین یکی از قدیمی ترین ها است ، زیرا در سال 1883 تاسیس شده است. با این وجود ، قبل از اینکه دانشگاه با عنوان مرمره شناخته شود ، مجبور به تغییر چندین نام شد. دانشگاه مرمره دارای 14 پردیس گسترده در سراسر آسیا و اروپا در ترکیه است. مانند اکثر دانشکده های پزشکی کشور ، دانشگاه مرمره دوره MD را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

طبق رتبه بندی دانشگاه جهانی ، این دانشگاه دارای درامد زیادی است و رتبه بالایی در بین دانشگاه های دیگر برای درامد بالا دارد. این دانشکده همچنین به دلیل تحقیقات پزشکی بالینی که در این منطقه انجام شده است دارای رتبه 65 است.

6. دانشکده پزشکی دوکوز ایلول(Dokuz Eylül)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشگاه دوکوز ایلول یک موسسه تازه تاسیس شده محسوب می شود ، دانشگاه در سال 1982 تاسیس شده است. این دانشکده مستقر در ازمیر با 17 دانشکده خود از جمله دانشکده پزشکی معروف مشهور است. دانشکده پزشکی همراه با سایر دانشکده های علوم پزشکی در پردیس İnciraltı مستقر است. فارغ از اینکه دانش آموختگان برجسته ای را تحویل جامعه داده است ، این دانشکده اولین دانشکده ای بود که در سال 1997 از روش یادگیری مبتنی بر مسئله استفاده کرد.

دانشجویان پزشکی در بیمارستان دانشگاه دوکوز ایلیول از تجربه بالینی بالایی برخوردار بوده و البته این دانشگاه یکی از برترین دانشکده های پزشکی در ترکیه محسوب می شود.. این مرکز همچنین دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در رتبه جهانی بالا است ، جایی که دانشجویان می توانند مسائل پزشکی فوری ، مانند زیست شناسی سرطان ، زیست شناسی مولکولی اختلالات ژنتیکی و درمان های سلولی عصر حاضر را کشف کنند.

سایت اینترنتی

پذیرش

7. دانشگاه پزشکی کوچ(Koc)

سایت اینترنتی

پذیرش

یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترکیه ، دانشکده پزشکی کوچ در سال 2008 تاسیس شد. دانشکده پزشکی در پردیس Topkapiقرار دارد و در کنار دانشگاه بیمارستان و مراکز تحقیقاتی قرار گرفته است.

پذیرش در دانشگاه کوچ کاملا انتخابی است ، زیرا فقط 60 دانشجو برای AY 2019-2020 پذیرفته شدند. در مقایسه با دانشکده های دیگر ، برنامه درسی فقط به زبان انگلیسی تدریس می شود. با این حال ، آموزش کنار تخت  بیمار  به خصوص در سال چهارم به زبان ترکی ارائه می شود.

دانشگاه کوچ یکی از برترین دانشگاه های جهانی آسیا است. US News این دانشگاه را دارای محیطی بسیار خوب برای دانشجویان می داند زیرا در زمینه پزشکی بالینی و همکاری بین المللی دارای سخن های زیادی در بین دانشکده های پزشکی است.

8. دانشگاه پزشکی قازی(Gazi)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشکده قازی یک موسسه دولتی است که در شهر آنکارا واقع شده است.این  دانشکده پزشکی در سال 1979 تاسیس شد و فقط با 7 استاد و 100 دانشجو شروع به کار کرد. اکنون ، این دانشکده با 929 استاد و 2775 دانشجو به عنوان یکی از بهترین دانشکده های پزشکی کشور ترکیه است که در این سالها به خوبی رشد کرده است.

دانشجویان پزشکی قبل از اینکه به علوم پزشکی جراحی بروند ،  ابتدا با علوم پایه پزشکی ، که شامل آناتومی ، فیزیولوژی ، و بیوشیمی است ، آموزش داده می شوند ، سپس به سمت علوم پزشکی بالینی پیش میروند ، دانشجویان همچنین به انجام تحقیقات زیادی تشویق می شوند ، این نوع تحقیقات بسیار به ارتقا شهرت منطقه ای دانشکده کمک کرده و آن را به یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترکیه تبدیل کرده است.

دانشجویان معمولاً دوره های کارآموزی بالینی خود را در همان بیمارستان دانشگاه قازی می گذرانند که در سال 1986 تاسیس شده است. این دانشکده یکی از بهترین مراکز درمانی در کشور است و اولین بیمارستان دولتی است که دارای نشان تضمین کیفیت ISO است.

9. دانشکده پزشکی آکدنیز(Akdeniz)

سایت اینترنتی

پذیرش

دانشگاه آكدنيز كه در استان آنتاليا واقع شده است ، يك موسسه آموزشي عالی در منطقه مديترانه غربي تركيه است. برنامه آموزشی آن ، توسط هاردن تهیه شده است ، این دانشکده دانشجو محور است زیرا تمرکز زیادی بر روی حل مسئله کار می کند.

دانشکده پزشکی ، که قبلاً تا سال 1981 بخشی از دانشگاه آنکارا بود ، از روشهای مختلف آموزشی استفاده می کند. آنها شامل کلاس یا آمفی تئاتر ، برنامه های آزمایشگاهی ، آموزش مهارت ، آموزش جامعه و تمرینات کلینیکی هستند.

دانشجویان پزشکی دانشگاه آکدنیز دوره بالینی خود را در بیمارستان دانشگاه می گذرانند ، که ظرفیت تختخواب 775 نفر است. در اینجا ، دانشجویان پزشکی به طور متوسط ​​از 40،000 بیمار بستری  و 800،000 مشتری سرپایی مراقبت می کنند.

10. دانشگاه پزشکی آرسیس(Erciyes)

ما با دانشکده پزشکی دانشگاه آرسیس لیست بهترین دانشکده های پزشکی در ترکیه را به پایان می رسانیم. دانشگاه ارسیس در سال 1978 تاسیس شده و در شهر کایسری آناتولی واقع شده است. دانشکده پزشکی سه سال اول را برای دوره های تلفیقی اختصاص می دهد. این دوره شامل دوره های اجباری تاریخ ، زبان ترکی و سایر زبان های خارجی است.

سال های چهارم تا ششم بر روی بخشهای پزشکی در طب داخلی ، زنان و زایمان ، اطفال و جراحی عمومی متمرکز شده است. این برنامه آموزشی فشرده ، پزشکان عالی نه تنها در بیمارستان ها بلکه در مراکز اجتماعی زیادی تحویل جامعه داده است.

این دانشکده به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهانی ترکیه ، به دلیل مهارت پزشکی بالینی شناخته شده است. به همین ترتیب ، دانشگاه آرسیس همچنان پیشرو در تحقیقات پزشکی در منطقه است.

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران 2021

دانشگاهای پزشکی زیر مورد تایید وزارت بهداشت هستند. شما پس از طی دوره پزشکی در ترکیه میتوانید به ایران برگشته و شروع به طبابت کنید. البته به این معنی نیست که پس از گذراندن دوره در دانشگاه های دیگر راه طبابت در ایران وجود ندارد. برای آگاهی از چگونگی اینکار با مشاوران ما ۰۲۱۴۶۱۲۴۷۵۳ تماس بگیرید.

  • دانشگاه پزشکی آنکارا
  • دانشگاه پزشکی آتاتورک
  • دانشگاه پزشکی اژه
  • دانشگاه پزشکی حاجت تپه
  • دانشگاه پزشکی استانبول
  • دانشگاه پزشکی کوچ
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان