دانشگاه بیلگی Bilgi در استانبول ترکیه

دانشگاه بیلگی Bilgi در استانبول ترکیه

دانشگاه بیلگی ترکیه در استانبول Istanbul Bilgi University، یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می آید. تأسیس این دانشگاه توسط بنیاد بیلگی در سال 1996 صورت گرفت و می توان آن را یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه دانست.

در حال حاضر دانشگاه بیلگی ترکیه دارای 18000 دانشجو، حدود 1000 عضو هیئت علمی، 6 دانشكده، 5 انستیتو، 5 مدرسه، 3 آموزشگاه فنی و حرفه ای و 200 رشته تحصیلی برای دانشجویان مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا می باشد. چیزی حدود 30 هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

تأسیس دانشگاه بیلگی ترکیه

در 7 ژوئن 1996، دانشگاه Bilgi استانبول به درخواست بنیاد آموزشی بیلگی و با تصویب مجلس ملی بزرگ ترکیه تأسیس گردید تا از جمله دانشگاه های بین المللی باشد که به گسترش مرزهای علم و هنر می پردازد، و آزادی را رواج می دهد و نقشی پیشرو را در توسعه جامعه مدرن ایفا می کند. و همچنین مکانی را ایجاد کند که اشتیاق یادگیری را در دانشجویان و اعضای هیئت علمی تقویت کرده و در واقع جایی باشد که تمامی اعضای آن چه دانشگاهیان و چه مدیران این هدف را سرلوحه کارشان قرار دهند.

 اهداف دانشگاه bilgi

دانشگاه بیلگی
 • تعهد دانشگاه بیلگی این است که کمک زیادی به علم، تولید هنر و توسعه فناوری نماید. این دانشگاه در واقع مکانی جهت آموزش افرادی است که مهارتهای آنها در راستای تحقیق و حل مسئله در فضای آزاد اندیشی و آگاهی از مسئولیت های اجتماعی رشد یافته است، و شایستگی های آنها با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد.
 • بیلگی متعهد به این مسئله است که در تمامی روابط خود، پایبند به اصول و موازین جهانی حقوق و آزادی های بشر باشد و موضوع تبعیض را در همه سطوح و اشکال از بین ببرد.
 • دانشگاه بیلگی به عنوان یکی از امضا کنندگان (Magna Charta Universitatum) در بولونیا، به نوعی اظهار می کند که وجود آزادی علمی در تحقیق و تدریس، اصل اساسی این دانشگاه محسوب می گردد.
 • این برنامه قدردان و مدافع استقلال همه پژوهش ها، آموزش و یادگیری در برابر هر نوع قدرت سیاسی و اقتصادی می باشد.
 • همچنین دانشگاه بیلگی به اهمیت تکثر، تنوع و تفکر انتقادی در جامعه دانشگاهی معتقد است.
 • علاوه بر این موارد، نه تنها به ارزشهای فرهنگی و زیبایی شناختی، بلکه به پایداری محیط زیست در سطح دانشگاه و سطح شهر و طبیعت نیز اهمیت می دهد.
 • جهت توسعه علم و مهارت های آکادمیک و حرفه ای دانشجویان به منظور مقابله با مشکلات پیچیده دنیای امروز، مبتنی بر سنت و اهداف نوآورانه است.
 • اهمیت زیادی برای دانش آموزان و دانش آموختگان خود، جهت تبدیل شدن به افرادی مسئولیت پذیر در مقابل مشکلات جامعه و جهان قائل است.
 • این دانشگاه، پیروی از اصل شفافیت و پاسخگویی را در همه روابط خود به کار می گیرد، از این رو همسو با اصول قانونی و اخلاقی حرکت می کند.
 • بیلگی معتقد به یک سیستم مدیریت مشارکتی بوده و اقدام به استفاده از مهارت و توانایی های اعضای هیئت علمی و دانشجویان خود در روابط نهادی، فرایندهای عملیاتی و تصمیم گیری در همه سطوح دانشگاه می کند.
 • همچنین این دانشگاه، با توجه به ماهیت پویای زندگی معاصر، به بررسی و تجدید نظر در رابطه با تمامی برنامه های خود می پردازد.
 • از دیگر اهداف بیلگی، می توان به فعالیت و ارائه خدمات در سطح ملی و بین المللی اشاره نمود.
 • یک مؤسسه دانشجو محور است که تمام تلاشهای آموزشی خود را به کار می گیرد تا از مشارکت فعالانه دانشجویان در فرآیند آموزشی و تبدیل شدنشان به افرادی توانمند در تحقیق و پژوهش، اطمینان حاصل کند.
 • 21 سال است که دانشگاه Bilgi استانبول، خدمات مفیدی را در زمینه آموزشی، با هدف بهبود کیفیت آموزش و پژوهش دنبال کرده تا بتواند به یک دانشگاه در سطح استاندارد بین المللی تبدیل گردد.

آشنایی با ویژگی های دانشگاه بیلگی bilgi

دانشگاه bigli
 • دانشگاه بیلگی با توجه به این اصل که یادگیری تنها مختص مدرسه نیست، بلکه برای زندگی نیز می باشد، پس از درخواست بنیاد آموزش و فرهنگ Bilgi استانبول در ماه ژوئن سال 1996 و تصویب توسط شورای ملی بزرگ ترکیه بر اساس قانون شماره 4142 تأسیس گردید و فعالیت خود را به عنوان یک نهاد مدنی در سیستم آموزش عالی ترکیه آغاز نمود.
 • برخورداری از یک مرکز مدیریت، پشتیبانی و تشویق استعدادها (BİLGİTalent)
 • این شرکت تمایل زیادی به توسعه مداوم برنامه های درسی خود دارد.
 • دانشگاه بیلگی دارای چندین برنامه تحصیلی در خارج از کشور می باشد که دانشجویان اقدام به شرکت در این برنامه ها جهت گسترش افق دید خود می کنند.
 • این دانشگاه همگام با اجرای طراحی مدرن در سالن ها، آزمایشگاه ها و میادین آن حرکت می کند.
 • همچنین از دفاتر راهنمای دانشجویان بین المللی برخوردار بوده تا به آنها جهت سازگار نمودن خود با زندگی جدید آکادمیک کمک کنند و از این طریق خدمات بسیاری را در اختیار آنها قرار می دهد.
 • این دانشگاه بالغ بر 600 شریک فعال در سراسر جهان دارد که همین امر، بیلگی را تبدیل به دانشگاه برتر برای برنامه های بین المللی در ترکیه می کند.
 • مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه تلاش می کند تا به هدف توسعه مهارت های شخصی و حرفه ای فارغ التحصیلان و سازماندهی پروژه ها و جلسات دست یابد.
 • این دانشگاه را می توان یک نهاد بین المللی به تمام معنا  و همچنین به عنوان یک مرجع برای تمام صلاحیت هایی که دارای استانداردهای بین المللی کیفیت و همچنین اصول و روش های اعتبار بخشی هستند، دانست.
 • دانشگاه Bilgi استانبول سال هاست که به همکاری با بهترین دانشگاه های جهان می پردازد و براساس بهترین برنامه های اراسموس، اقدام به تبادل دانشجویان با بهترین دانشگاه های اروپا و آمریکا می کند.
 • این دانشگاه دارای یک هیئت مدیره که وظایف اصلی آنها انتخاب رئیس دانشگاه Bilgi جهت تعیین اهداف و استراتژی و تصویب بودجه سالانه می باشد. رئیس دانشگاه هر چهار سال یکبار با رأی اعضای هیئت مدیره انتخاب شده و بخشی از مسئولیت های دانشگاه توسط پارلمان به دپارتمان اداری، دانشکده ها و مرکز پشتیبانی دانشجویی محول می شود.
 • دانشگاه بیلگی، مرکز اشتغال آموزش داوطلبانه ای را برای دانشجویان با فرصت های مشخص فراوان جهت دستیابی آنها به تجربه عملی قوی ارائه می دهد، که به لطف آموزش ارائه شده توسط این مرکز، بسیاری از دانشجویان این فرصت را داشته اند تا بدانند که واقعاً در حرفه خود چه نیازهایی دارند. از این رو، آنها با اطمینان بیشتری می توانند کار خود را آغاز نمایند. همچنین این مرکز با حمایت از دانشجویان و فارغ التحصیلان خود، فعالیت های مختلفی را جهت توسعه مهارت های حرفه ای آنها ترتیب می دهد.
 • زبان تحصیلی بسیاری از رشته ها در این دانشگاه، زبان انگلیسی می باشد.

معرفی امکانات دانشگاه Bilgi

هم اکنون دانشگاه بیلگی نزدیک به 20000 دانشجو، 45000 فارغ التحصیل می باشد. همچنین از 7 دانشکده، 3 انستیتو، 4 مدرسه، 3 آموزشگاه فنی و حرفه ای و بالغ بر 150 رشته آموزشی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

دانشگاه بیلگی استانبول از 4 پردیس دانشگاهی به مساحت کل 206 هزار متر مربع برخوردار است. نام این پردیس های دانشگاهی عبارتند از: پردیس Kuştepe با مساحت 32 هزار متر مربع، پردیس Dolapdere با مساحت 21 هزار متر مربع، پردیس استانبول سانتابل با مساحت 148 هزار متر مربع و پردیس Kozyatağı  با مساحت 4300 متر مربع بوده که آماده خدمت رسانی به دانشجویان هستند و از قسمتهای مختلف دانشگاهی تشکیل شده اند.

دانشگاه بیلگی استانبول دارای سه کتابخانه است. که در پردیس های Dolapdere، Kuştepe و همچنین Santral واقع هستند. کتابخانه دانشگاه بیلگی استانبول، در حقیقت یک سیستم جامع جهت پشتیبانی از برنامه های دانشگاهی، تحقیقاتی و آموزشی محسوب می گردد. کتابخانه مجازی دانشگاه از بیش از 357000 کتاب الکترونیکی، 58000 مجله الکترونیکی و 110 پایگاه داده الکترونیکی و دائره المعارف تشکیل شده است. امکان دسترسی به این منابع هم در دانشگاه و هم خارج از آن وجود دارد.

علاوه بر وجود کتابخانه، در محوطه مرکزی دانشگاه بیلگی یک موزه هنر معاصر به نام سانترال نیز وجود دارد. که میزبان برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و نمایشگاه ها می باشد. این موزه در اواسط پاییز 2007 افتتاح گردید.

خوابگاه های دانشگاه Bilgi استانبول درون محوطه دانشگاه واقع شده اند و بسیاری از دانشجویان دختر و پسر را به صورت کاملاً مجزا در خود جای داده اند. دانشجویان می توانند با در نظر گرفتن بودجه خود اقدام به انتخاب یک یا دو اتاق در خوابگاه نمایند و این خوابگاه ها کاملاً مجهز هستند.

سالن های غذاخوری، رستوران ها و سفره خانه های زیادی در سراسر دانشگاه وجود دارد که انواع مختلفی از غذاهای سالم، با کیفیت و ارزان را به دانشجویان ارائه می دهند.

همچنین این دانشگاه از امکانات ورزشی همچون زمین های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، استخرهای سرپوشیده و روباز، سالن های ورزشی و ایروبیک نیز برخوردار است.

دانشکده های موجود در دانشگاه بیلگی bilgi

دانشکده های موجود در دانشگاه بیلگی
گرایشسال تحصیلزبانهزینه تحصیل
مدیریت ورزشی4انگلیسی8100 دلار
مدیریت هواپیمایی4انگلیسی8100 دلار
هنرهای آشپزی4انگلیسی8100 دلار
جهانگردی و هتلداری4انگلیسی8100 دلار
تبلیغات4انگلیسی8100 دلار
تاریخ4انگلیسی8100 دلار
زبان و ادبیات انگلیسی4انگلیسی8100 دلار
رسانه و ارتباطات مدرن4انگلیسی8100 دلار
روابط عمومی و تبلیغات4انگلیسی8100 دلار
رادیو، فیلم و تلویزیون4انگلیسی8100 دلار
طراحی ارتباط تصویری4انگلیسی8100 دلار
ادبیات تطبیقی4انگلیسی8100 دلار
جامعه‌شناسی4انگلیسی8100 دلار
طراحی مد4انگلیسی8100 دلار
مدیریت لجستیک4انگلیسی8100 دلار
مطالعات اروپایی4انگلیسی8100 دلار
طراحی و مدیریت ارتباطات4انگلیسی8100 دلار
طراحی بازی دیجیتال4انگلیسی8100 دلار
موسیقی4انگلیسی8100 دلار
روابط بین‌الملل4انگلیسی8100 دلار
عکاسی و فیلمبرداری4انگلیسی8100 دلار
مهندسی عمران4انگلیسی9720 دلار
مهندسی کامپیوتر4انگلیسی9720 دلار
مهندسی برق و الکترونیک4انگلیسی9720 دلار
مهندسی سیستم های انرژی4انگلیسی9720 دلار
ژنتیک و مهندسی زیستی4انگلیسی9720 دلار
مهندسی صنایع4انگلیسی9720 دلار
مهندسی مکانیک4انگلیسی9720 دلار
مهندسی مکاترونیک4انگلیسی9720 دلار
معماری4انگلیسی9720 دلار
مالی و اقتصادی4انگلیسی9720 دلار
بازاریابی4انگلیسی9720 دلار
مديريت بازرگاني4انگلیسی9720 دلار
طراحی صنعتی4انگلیسی9720 دلار
طراحی داخلی4انگلیسی9720 دلار
 حمل و نقل و لجستیک بین المللی4انگلیسی9500 دلار
 تجارت بین الملل4انگلیسی9720 دلار
روانشناسی4انگلیسی8100 دلار
ریاضی4انگلیسی9720 دلار
فیزیوتراپی و توانبخشی4انگلیسی9720 دلار
علوم سیاسی4انگلیسی9720 دلار
فیزیوتراپی و توانبخشی4ترکی8100 دلار
تکامل کودک4ترکی8100 دلار
تغذیه و رژیم غذایی4ترکی8100 دلار
پرستاری4ترکی8100 دلار
مدیریت ورزشی4ترکی8100 دلار
مدیریت هواپیمایی4ترکی8100 دلار
جامعه‌شناسی4ترکی8100 دلار

شرایط پذیرش دانشگاه Bilgi

اگر قصد ورود به دانشگاه Bilgi استانبول را دارید، بایستی در آزمون YOS شرکت کرده و حداقل امتیاز لازم را در آن کسب نمایید و به برخی از رشته ها می توانید از طریق شرط معدل وارد شوید.

از آنجا که زبان تدریس در دانشگاه Bilgi ترکی می باشد، از این رو داشتن مدرک زبان آزمون TOMER برای همه دانشجویان بین المللی الزامی است.

با توجه به اینکه دانشگاه بیلگی یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است، بنابراین شهریه بالاتری در مقایسه با سایر دانشگاه های دولتی ترکیه دارد. از این رو، پیش از اینکه تصمیم به ورود به این دانشگاه بگیرید، بایستی به این نکته توجه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی

1- گواهینامه دوره متوسطه عمومی همراه با رونوشت.

2- یک نسخه کپی از گذرنامه.

3- یک قطعه عکس پرسنلی رنگی.

4- گواهینامه زبان انگلیسی یا ترکی، در صورت وجود (TOEFL – IELTS – Tomer)

5- گواهینامه های اضافی، در صورت وجود (Elios – SAT – گواهینامه های بین المللی)

تمامی مقالات ارسالی بایستی به زبان ترکی ترجمه شده باشند و دارای گواهی معتبر باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مقطع دکترا

1- توصیه نامه.

2- مدرک کارشناسی ارشد به همراه کارنامه.

3- مدرک کارشناسی همراه با کارنامه آن.

2- یک نسخه کپی از گذرنامه.

5- عکس پرسنلی.

6- گواهی زبان انگلیسی یا ترکی، در صورت وجود.

تمامی مدارک ارسالی بایستی به زبان ترکی ترجمه شده باشند و دارای گواهی معتبر باشند

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 12 =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان