تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

در صورتی که به فکر تحصیل در رشته مهندسی عمران هستید و کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب نموده اید. بهتر است بدانید که این کشور بهترین تجهیزات و امکانات تحصیلی را در اختیار دانشجویان مهندسی عمران خود قرار داده است. البته فراموش نکنید به دلیل امکانات ایده آل تحصیلی و همچنین بین المللی بودن مدرک تحصیلی مهندسی عمران در این کشور، دانشجویان بسیار زیادی وجود دارند که می خواهند در دانشگاه های این کشور تحصیلات خود را تکمیل نمایند. به همین دلیل در صورتی که شما نیز متقاضی تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه های ترکیه هستید. بهتر است ابتدا با شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه های این کشور به طور کامل آشنا شوید.

مهندسی عمران چیست؟

اگر می خواهید وارد این رشته تحصیلی شوید، در ابتدا باید بدانید که مهندسی عمران به چه معناست؟ به طور کلی مهندسی عمران به معنای مدیریت در حوزه اجرای پروژه های توسعه زیربنایی می باشد. که در پروژه های کوچک می توان آن را با ساخت ساختمان ها و در پروژه های بزرگ می توان آن را با طراحی و توسعه سیستم های جهانی تعریف نمود.

تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در کشور ترکیه مهندسی عمران است. در حال حاضر متقاضیان بسیار زیادی وجود دارند که تمایل به تحصیل در این رشته در کشور ترکیه دارند. زیرا مهندسی عمران یکی از محبوب ترین شاخه های مهندسی است، که تاکید بسیار زیادی بر طراحی و ساخت و ساز پروژه های ساختمانی دارد. وظیفه اصلی مهندسین عمران طراحی و اجرای سازه های ساختمانی است. به همین دلیل در صورتی که طراحی و ساخت و ساز پروژه های ساختمانی علاقه مند هستید، تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه یکی از بهترین گزینه های تحصیلی شما خواهد بود.

در کشور ترکیه دانشگاه های بسیار زیادی وجود دارند که جزو برترین دانشگاه های بین المللی شناخته شده اند و مطابق با سیستم آموزشی استاندارد اروپا فعالیت می نمایند. بنابراین پس از تحصیل در این دانشگاه ها، مدرک شما بین المللی است و شما می توانید به راحتی در اروپا به دنبال کار مطابق با رشته تحصیلی خود بپردازید. بنابراین شما می توانید به راحتی و با اطمینان شهرهای بزرگ  استانبول و آنکارا ترکیه را برای تحصیل انتخاب نمایید.

تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

۵ دلیل برای انتخاب ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

 1. هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای هم تراز مانند استرالیا، انگلستان، کانادا، چین و ایالات متحده بسیار کم است. البته در صورتی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شوید.
 2. همچنین هزینه های اقامتی در ترکیه شامل هزینه رفت و آمد، غذا، پوشاک، اقامت و … بسیار کم است. به همین دلیل با داشتن ماهیانه 400 تا 600 یورو می توانید زندگی بسیار راحتی را داشته باشید.
 3. از طرفی دانشگاه های ترکیه بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. به همین دلیل در صورتی که قادر به تامین هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نباشید، می توانید از بورسیه های تحصیلی دانشگاه برای دانشجویان بین المللی استفاده نمایید.
 4. از طرفی تحصیل در ترکیه می تواند به شما در شناخت فرهنگ های مختلف در طیف بسیار گسترده ای کمک نماید. زیرا کشور ترکیه پل فرهنگی مشترک میان آسیا و اروپا محسوب می شود. به همین دلیل همزمان با حفظ فرهنگ شرقی می توانید به راحتی با فرهنگ غربی نیز آشنایی پیدا کنید و با آن هماهنگ شوید. از طرفی به دلیل وجود بناهای بسیار ارزشمند تاریخی در این کشور، دانشجویانی که به تمدن و تاریخ علاقه دارند، می توانند تحصیل در این کشور را مانند یک رویای زیبا طی نمایند.
 5. از دیگر دلایل انتخاب کشور ترکیه برای تحصیل می توان به کادر آموزشی بسیار مجرب و متخصص دانشگاه های آن اشاره نمود. اساتیدی که در دانشگاه های مهندسی ترکیه مشغول به فعالیت هستند.معمولا مهندسانی می باشند که در زمینه های مختلف مانند مهندسی باد و زلزله و دانش ریسک تحصیل نموده و آن را آموزش می دهند. همچنین این مهندسین در زمینه های هیدرولیک، ژئوتکنیک، حمل و نقل و مدیریت فاضلاب نیز آموزش می دهند.

شرایط تحصیل در زمینه مهندسی عمران در ترکیه

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه و در زمینه مهندسی عمران تحصیل کنید، ابتدا باید شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه را داشته باشید. به طور مثال یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه دریافت مدرک دبیرستان با حداقل میانگین 70 درصد از نمره قبولی به منظور پذیرش در دانشگاه های دولتی است. همچنین کسب نمره قبولی در کنکور و یا آزمون ورودی دانشگاه ها که به صورت جداگانه انجام می شود. معمولا بیشتر دانشگاه های مهندسی ترکیه شرایط سنی مشخصی برای پذیرش تعیین نکرده اند. به همین دلیل تمامی داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم با شرایط ذکر شده هستند، می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت نمایند.

البته در صورتی که بخواهید در دانشگاه های خصوصی ترکیه مشغول به تحصیل شوید، نیازی به داشتن شرایط ذکر شده نیست. کافی است دارای مدرک دیپلم با حداقل میانگین نمره 50 درصد باشید. در این صورت می توانید برای پذیرش در این دانشگاه ها اقدام نمایید. از آنجایی که زبان تدریس در اکثر دانشگاه های ترکیه، زبان ترکی می باشد، می توانید به دنبال دانشگاه هایی باشید که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. البته در برخی از دانشگاه های ترکیه، کلاس های زبان به منظور تقویت زبان دانشجویان نیز برگزار می شود.

شرایط تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

آیا تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه سخت است؟

تحصیل در رشته مهندسی عمران نیاز به تلاش بسیار زیادی دارد. به همین دلیل در صورتی که در این رشته در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید، باید برنامه ریزی، طراحی، بودجه بندی، ارزیابی، چگونگی رعایت استانداردهای ساخت و ساز، مقررات ملی ساختمان و … را به طور کامل آموزش ببینید. همچنین باید به طور کامل بیاموزید که چگونه می توانید نحوه ساخت و اجرای یک پروژه را مدیریت نمایید و تمامی محاسبات و تغییرات را به طور کامل و بر اساس نیازها برآورد نمایید.

به طور کلی مهندس عمران موفق، کسی است که بتواند خلاقیت و توانایی سازگاری با تغییرات ضروری و ناگهانی را در خود پرورش دهد. از طرفی در دانشگاه های ترکیه نحوه استفاده از مصالح ساختمانی مناسب با هر پروژه و توانایی برطرف نمودن مشکلات پروژه را نیز به دانشجویان مهندسی عمران آموزش می دهند.

معمولا دانشجویان مهندسی عمران پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه، در صورتی که بخواهند می توانند در دفتر فنی مهندسی مشغول به کار شوند. در این صورت به طور عملی و حضوری می توانند با پروژه های طراحی و ساخت و ساز مانند سد سازی، ساختمان سازی، ساخت پل ها و … یا در کارگاه های ساختمانی مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته عمران می توانند در بخش های خصوصی و یا دولتی مشغول به کار شوند. از محبوب ترین مشاغل مهندسی عمران در کشور ترکیه می توان به مهندسی عمران، سازه و منابع آب اشاره نمود.

دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی عمران در دانشگاه های ترکیه

در صورت تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه های ترکیه می توانید در زمینه های تخصصی تر مانند سازه، فیزیک، ریاضیات، آمار، مکانیک، سیالات و … مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری کسب نمایید. برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه باید حتما دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشید. این فرصت می تواند به حرفه ای تر شدن شما در زمینه مهندسی عمران کمک نماید. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری ۴ سال می باشد. در این دوران شما می توانید در زمینه های زیر تخصص بگیرید.

 • مهندسی منابع آب
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی سازه
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی ژئوتکنیک
 • مهندسی زیرساخت های انرژی و غیرنظامی

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در زمینه مهندسی عمران

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در زمینه مهندسی عمران

هزینه تحصیل در زمینه مهندسی عمران در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه وابسته به موارد مختلفی می باشد. با این وجود شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه نسبت به دانشگاه های خصوصی بسیار کمتر است. البته در دانشگاه های خصوصی می توانید با زبان انگلیسی تحصیل نمایید و همچنین دوره های زبان ترکی را نیز بگذرانید. البته هزینه های تحصیلی در این کشور به میزان کیفیت دانشگاه، امکانات آموزشی، بورس های تحصیلی و … نیز بستگی دارد. با این وجود در حالت کلی هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجویان هزینه ای مقرون به صرفه محسوب می شود.

سئوالات متداول

۱- بهترین دانشگاه های ترکیه در زمینه مهندسی کدامند؟

دانشگاه های خاورمیانه در آنکارا
دانشگاه اوکان
دانشگاه باجه شهیر
دانشگاه فنی یلدیز
دانشگاه استانبول

۲- درآمد مهندس عمران در ترکیه چقدر است؟

درآمد مهندسین عمران در کشور ترکیه به صورت میانگین 5 هزار لیره می باشد. با این وجود سابقه کاری بالا موجب افزایش درآمد خواهد شد. به همین دلیل در صورتی که سابقه کاری بسیار بالایی داشته باشند، ممکن است درآمد آن ها به 10 هزار لیره نیز برسد.

۳- آیا می توان در ترکیه بورسیه کامل از دانشگاه دریافت نمود؟

معمولا برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه می توان به سازمان بورس تحصیلی در این کشور مراجعه نمود. معمولا لیسانسه ها، فوق لیسانسه ها و دانشجویان دکتری پس از ثبت نام در سازمان بورس می توانند بورسیه مقطع تحصیلی خود را دریافت نمایند.

۴- شهریه تحصیل در زمینه مهندسی عمران در دانشگاه های ترکیه چقدر است؟

شهریه دانشگاهی معمولا حدود 3 هزار تا 65 هزار لیره می باشد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان