تحصیل در مجارستان

درباره کشور مجارستان

مجارستان کشوری واقع در اروپای مرکزی است این کشور دارای حدود 7/9 میلیون نفر با مساحت 93030 کیلومترمربع است و از کشور های اتحادیه اروپا محسوب می‌شود
پایتخت و پر جمعیت ترین شهر این کشور بوداپست است .

مزایای تحصیل در کشور مجارستان

1) پایگاه تحقیقاتی علوم پزشکی امریکا( مجارستان پس از جنگ جهانی دوم به عنوان پایگاه تحقیقاتی علوم پزشکی آمریکا شناخته شد،به همین دلیل دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان جزو 10کشور برتر دنیا از جهت این علوم تخصصی در نظر گرفته می‌شود.این کشور از جهت کم هزینه بودن و انجام امور تحقیقاتی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد)
2)تحصیلات مقرون به صرفه است
3)سیستم آموزشی پیشرفته
4)دارای دانشگاه های معتبر بین المللی
5)دارای فرهنگ مناسب دانشجویان خارجی
6)دارای معاهده های بین المللی انتقال دانشجو (بولونیا و اراسموس)

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

لازمه تحصیل در کشور مجارستان در اختیار داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (اتمام 12 سال تحصیل) می‌باشد. تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی؛ آلمانی؛ فرانسوی و مجاری مقدور می‌باشد لذا انتظار می‌رود دانشجویان در دوره یکساله پری مدیکال Pre-medical))شرکت کنند. از دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند و یا مهارت های انگلیسی ضعیفی دارند تقاضا می‌شود که حتما در دوره های زبان انگلیسی شرکت نمایند
نتیجه می‌گیریم کلیه متقاضیانی که خواستار ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان می‌باشند ابتدا بایستی در دوره یکساله کالج شرکت نمایند و نسبت به تحصیل دروسی نظیر: زیست ، شیمی، فیزیک، آناتومی و فیزیولوژی مبادرت ورزند. محدودیت سنی متناسب و معقول در این کشور موجب شده است افراد بالای 20 سال که آرزوی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و… را دارند به موفقیت های چشمگیری دست یابند.

انواع آزمون های ورودی دانشگاه های مجارستان

دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های تراز اول و برتر کشور مجارستان باید در آزمون‌های ورودی تعیین شده هر دانشگاه شرکت و نمره مناسب در آن را کسب کنند. آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های مجارستان، برای هریک از دانشگاه‌های این کشور متفاوت است.
به طور کلی امتحان ورودی دانشگاه‌های مجارستان شامل دو بخش زیر است:
آزمون کتبی و آزمون شفاهی که شامل سوالات چند گزینه ای از تعاریف، محاسبات، از زیست شناسی، شیمی، فیزیک زبان انگلیسی است. امتحان شفاهی شامل زیست شناسی، شیمی و زبان تخصصی انگلیسی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد یک الی نهایتا دو سال زمان میبرد. همانطور که واضح است اجازه تحصیل در مجارستان در دوره کارشناسی ارشد نیاز به مدرک معتبر کارشناسی دارد. متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در مجارستان باید در آزمون ورودی مربوطه شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ کنند.
مدرک کارشناسی شما باید توسط دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و سپس در صورت تایید اجازه تحصیل را خواهید داشت.
لازم به ذکر است که بسیاری از دوره های مختلف آموزشی کارشناسی ارشد در این کشور به زبان‌انگلیسی ارائه میشوند.

تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان

برخلاف برخی از سیستم‌های مقطع دکترا در سایر کشورها (که صرفاً بر تحقیقات مستقل تمرکز می‌کنند) برنامه‌های تحصیل دکترا در مجارستان به دو مرحله تقسیم می‌شوند:
مرحله اول تحصیل دکترا در مجارستان ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد و شامل برنامه درسی واحدهای تدریس شده، جلسات آزمایشگاهی، سمینارها و سایر آموزش‌ها به ارزش ۱۲۰ واحد است. این مراحل برای ارائه دانش موضوعی دانشگاهی و به‌عنوان پایه‌ای برای تحقیقات مستقل طراحی شده است
مرحله دوم تحصیل دکترا در مجارستان ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد. در طی آن دانشجویان به عنوان نامزد کامل مدرک دکترا شناخته می‌شوید و در مورد یک پروژه اصلی تحقیق می‌کنند. همچنین در اکثر رشته‌ها یک سال اضافی (اختیاری) را برای نوشتن پایان‌نامه دانشجویان در نظر می‌گیرند. این بدان معناست که طول دوره دکترای تمام وقت مجارستان معمولاً ۳ تا ۶ سال به طول می‌انجامد. این مدت زمان تحصیل (به دلیل گستردگی کارهای تحقیقاتی) بیشتر از دکترای استانداردی است که در برخی از کشورها اعطا می‌گردد.

          

رتبه بندی برترین دانشگاه های کشورمجارستان اساس رتبه بندی جهانی QS

دانشگاه

رتبه جهانی

University of Szeged

دانشگاه سگد

501

University of Debrecen

دانشگاه دبرسن

521

Eötvös Loránd University (ELTE)

دانشگاه اتووش لوران

601

University of Pécs

دانشگاه پچ

651

Budapest University of Technology and Economics

دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست

801

Corvinus University of Budapest

دانشگاه کورینوس

801

Szent István University

دانشگاه زنت استوان

801

University of Miskolc

دانشگاه میسکولو

811

Semmelweis University

دانشگاه سم لوئیز

850

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان