دانشگاه های خصوصی ترکیه و استانبول

دانشگاه های خصوصی ترکیه و استانبول: هزینه و معرفی برترین دانشگاه ها

دانشگاه های خصوصی در ترکیه نه تنها برخلاف تصور خیلی ها، از نظر استانداردها، تجهیزات و امکانات دانشگاهی از رتبه پایین تری برخوردار نیستند، بلکه می توان گفت که تعداد زیادی از این دانشگاه ها دارای رتبه و اعتبار خوب بین المللی می باشند.

در ترکیه بالغ بر 200 دانشگاه وجود دارد که 120 مورد از آنها دانشگاه های دولتی هستند. درست است که تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان نیست، ولی می توان گفت از هزینه پایینی برخوردار است. در حالی که دانشگاه های خصوصی در ترکیه به ارائه خدمات خود با هزینه های بیشتری می پردازند، به عبارت دیگر، با دریافت هزینه بالاتر، خدمات بیشتری را در نظر می گیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های خصوصی در ترکیه، ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.

دانشگاه های خصوصی ترکیه دارای چه ویژگی هایی هستند؟

در کشور ترکیه، غیردولتی بودن یک دانشگاه را نمی توان دلیلی بر ضعیف بودن خدمات و رتبه علمی پایین آن دانست. خیلی از دانشگاه های خصوصی در ترکیه توانسته اند خود را هم تراز با دانشگاه های دولتی و حتی دانشگاه های برتر جهان قرار دهند.

تقریباً 80 دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد. هزینه این دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی ترکیه بیشتر بوده، اما در مقایسه با دانشگاه های خصوصی اروپا ارزان تر هستند.

با توجه به وجود رقابت بالا بین دانشجویان ترکیه جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور، از این رو، شرکت در این رقابت منفعت چندانی ندارد. و این مورد برای دانشجویان خارجی در ترکیه به ویژه در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی کمتر مشاهده می شود.

اگر نگاهی به رتبه بندی بین المللی دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه بیندازیم، در خواهیم یافت که این دانشگاه ها از شهرت جهانی خوبی برخوردارند. خیلی از دانشگاه های خصوصی در ترکیه توانستند خود را در سطح جهانی در کنار دانشگاه های دولتی این کشور مطرح نمایند.

در صورتی که شما نگران تحصیل در این دانشگاه ها هستید، بهتر است بدانید که خیلی از این دانشگاه ها قادر به ارائه بورس های تحصیلی بسیار خوبی بوده و اقدام به حمایت از دانشجویان خود در داخل و خارج از کشور می کنند.

برای مثال، بیشتر دانشگاه های خصوصی، در صورت کسب بهترین معدل توسط دانشجو، در ترم بعدی وی را بدون پرداخت شهریه ای پذیرش می کنند. و یا برای دانشجویان مسکن رایگان یا با تخفیف بسیار زیاد در نظر می گیرند. یا در صورتی که دانشجو در حال تحصیل در مقطع دکتری باشد، حتی علاوه بر شهریه دانشگاه، می تواند با شرکت در پروژه های تحقیقاتی امرار معاش کند.

هزینه دانشگاه های خصوصی ترکیه

هزینه دانشگاه های خصوصی ترکیه

تعیین میزان شهریه این دانشگاه ها بسته به شهر و رشته ای که دانشجو انتخاب می کند، صورت می گیرد. موضوع جالب توجه این است که در صورتی که زبان تحصیلی شما ترکی باشد، شهریه تان ارزان تر خواهد بود. و همچنین تحصیل به زبان های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و…. می تواند هزینه بیشتری را برای شما دربر داشته باشد.

در خیلی از این دانشگاه ها می توانید اقدام به پرداخت هزینه ها به شکل اقساطی نموده و هر قسمتی را سر موعد مقرر پرداخت نمایید. برخی از این دانشگاه ها ممکن است درصد اضافی از شهریه را از شما دریافت کنند.

پزشکی، دندانپزشکی  و داروسازی را می توان از گرانترین رشته های تحصیلی به شمار آورد. اگر تمایل به تحصیل در این رشته ها دارید، بایستی هزینه اضافی نیز پرداخت نمایید.

مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی 6 سال می باشد و همه فارغ التحصیلان قادر به دریافت مدرک پزشکی بین المللی بوده و می توانند به کشورهای اروپایی، کانادا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا سفر کرده و بدون گذراندن دوره کارآموزی مشغول به کار شوند.

معرفی برترین دانشگاه های خصوصی استانبول

معرفی برترین دانشگاه های خصوصی استانبول
دانشگاه کوچ در استانبول ترکیه

دانشگاه کوچ

این دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در سال 1993 در استانبول تأسیس گردید. کمک به ارتقاء دانش عمومی جهانی، تحولات اقتصادی، فکری، اجتماعی و فناوری، شعار این دانشگاه خصوصی می باشد. انتخاب اعضای هیئت علمی این دانشگاه از میان بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه های بین المللی در گرایش مورد نظر صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که این دانشگاه توانسته رکوردهای جالبی را به نام خود ثبت نماید، از این رو، موفق به دریافت دومین بودجه تحقیقاتی ترکیه از دولت یا اتحادیه اروپا شده است.

دانشگاه خصوصی کوچ ترکیه در سال 1993 در استانبول تأسیس گردید.

دانشگاه کوچ را می توان به عنوان ششمین دانشگاه برتر جهت تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه دانست. در این دانشگاه پذیرش دانشجو از طریق برگزاری آزمون SAT انجام می گیرد.

این دانشگاه از دانشکده هایی همچون دانشکده علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم اداری، اقتصاد، مهندسی، علوم پایه، حقوق، پرستاری و پزشکی برخوردار است.

رشته های تحصیلی در دانشگاه خصوصی کوچ

به طور کل، دانشگاه کوچ شامل 22 رشته کارشناسی، 31 رشته تحصیلات تکمیلی و 16 رشته دکترا می باشد.

تأکید این دانشگاه بر لزوم جذب برترین دانشجویان بین المللی بوده، از همین رو، اقدام به فراهم نمودن بهترین امکانات مورد نیاز برای این دانشجویان کرده است. همچنین این دانشگاه طی مدت زمان کوتاهی با جذب و پذیرش بهترین دانش آموزان دبیرستانی، توانسته است به یکی از برترین دانشگاه های خصوصی تبدیل گردد.

به جز رشته های پرستاری و حقوق، زبان تحصیلی برای سایر رشته ها به زبان انگلیسی می باشد. آموزش این دو رشته به زبان ترکی صورت می گیرد.

دانشگاه کوچ، به استفاده از تکنیک های آموزش گروهی و خلاقانه جهت آموزش دانشجویان خود پرداخته، از این رو، تحصیل در این دانشگاه هیچگونه خسته ای را به دنبال ندارد.

با اینکه این دانشگاه منحصر به فرد، نسبت به دانشگاه های دولتی هزینه های زیادی را دریافت می کند، اما بورسیه تحصیلی در زمینه دریافت شهریه، غذا، مسکن و حتی حمل و نقل را در اختیار بهترین دانشجویان خود قرار می دهد. علاوه بر موارد ذکر شده، امکان کار برای دانشجویان در دانشگاه مخصوصاٌ در بخش پرستاری وجود دارد.

سایت koc university

دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه

یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی در استانبول، دانشگاه یدی تپه می باشد که اداره آن بدون دریافت هیچگونه کمکی از دولت صورت می گیرد. سال تأسیس این دانشگاه در استانبول 1996 می باشد.

تدریس اکثر دوره های این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می شود. با این وجود، تحصیل در رشته هایی همچون علوم سیاسی و ارتباطات بین المللی به زبان فرانسه است. همچنین، تدریس بعضی از دوره ها به زبان ایتالیایی و ترکی در این دانشگاه صورت می گیرد. ولی به طور کلی می توان گفت که زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است.

دانشگاه یدی تپه شامل 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی و 13 دانشکده می باشد. لازم به ذکر است که رشته دندانپزشکی این دانشگاه تنها رشته ای است که توسط وزارت علوم و بهداشت ترکیه معتبر شناخته می شود، از همین رو، اکثر دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته هستند. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی بوده و مدت زمان آموزش این رشته 5 تا 9 سال به طول می انجامد.

سایت YediTepe University

دانشگاه بیلگی ترکیه

دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی را می توان یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار آورد. در سال 1996 این دانشگاه به درخواست بنیاد آموزش و فرهنگ بیلگی تأسیس گردید.

در حال حاضر، تعداد دانشجویان این دانشگاه حدود 18000 نفر و از 1000 عضو هیئت علمی، 6 دانشكده، 5 مؤسسه، 5 مدرسه، 3 هنرستان فنی و حرفه ای و 200 رشته آموزشی برخوردار است و در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا به ارائه خدمات می پردازد. زبان انگلیسی، زبان تحصیل در این دانشگاه در خیلی از رشته ها است.

سایت Bilgi University

دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان استانبول

 یکی از کوچکترین و فعالترین دانشگاههای خصوصی ترکیه دانشگاه اوکان می باشد، چرا که این دانشگاه در سال 1999 تأسیس شد و پذیرش دانشجو از سال 2003 در این دانشگاه صورت می گیرد.

هم اکنون این دانشگاه، دارای 63 رشته کارشناسی، 41 رشته تحصیلات تکمیلی و 13 رشته دکتری می باشد.

ایجاد ارتباط و پیوند قوی و مؤثر میان دانشگاه و بازار کار و همچنین دنیای تجارت، هدف اصلی این دانشگاه محسوب می گردد. از همین رو، دانشجویان این دانشگاه مطابق با برنامه های اوکان، از همان سال اول تحصیل با دنیای تجارت آشنا شده و گواهینامه های مهارت را از این دانشگاه دریافت می کنند.

از امکانات آکادمیک این دانشگاه می توان به کلاس ها و آزمایشگاه های بسیار مجهز تا امکانات تفریحی همچون سفره خانه ها، استخر، رستوران ها و دیگر امکانات آموزشی مدرن اشاره نمود.

سایت Okan University

دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول

یکی دیگر از دانشگاه های ممتاز خصوصی که در استانبول واقع است، دانشگاه آیدین می باشد که توانسته از سال 2003 به صورت رسمی کار خود را آغاز نماید.

این دانشگاه دارای 39000 دانشجو بوده و خوب است بدانید که از میان این دانشجویان 3500 نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند که جهت تحصیل در ترکیه این دانشگاه را برگزیدند.

در مجموع این دانشگاه از 11 دانشکده و 274 رشته برخوردار است. همچنین، این دانشگاه یک مدرسه علمی کاربردی، یک مدرسه زبان خارجی، 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی و 3 دانشکده فنی دارد.

29 مرکز پژوهشی و آزمایشگاه تخصصی در زمینه مهندسی و پزشکی در دانشگاه آیدین وجود دارد.

29 مرکز پژوهشی و آزمایشگاه تخصصی در زمینه مهندسی و پزشکی در دانشگاه آیدین وجود دارد.

این دانشگاه در استانبول، از 11 پردیس دانشگاهی برخوردار بوده و یکی از اهداف آن تبدیل شدن به یکی از 5 دانشگاه برتر ترکیه و همچنین قرارگیری در لیست 500 دانشگاه برتر جهان در سال 2023 است.

سایت Aydin University

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان