هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

 هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟ آیا قیمت دانشگاه ها، رشته های تحصیلی و هزینه های زندگی در ترکیه مناسب ایرانیان است؟ در سال های اخیر، ترکیه به یکی از مهم ترین مقاصد دانشجویان خارجی که علاقمند به تحصیل در این کشور هستند، تبدیل شده است، به طوری که در سال 2016-2015 نزدیک به 48000 دانشجوی بین المللی در این کشور تحصیل می نمودند. پس، یکی از دلایل اصلی گرایش دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور، توجه به خدمات ارائه شده در حوزه آموزش و پرورش می باشد. دانشگاه های ترکیه از رتبه جهانی بالا و اعتبار علمی بالایی برخوردار هستند و هزینه پایینی جهت تحصیل در مقاطع مختلف دارند.

جدا از این خدمات و امکانات خوب ، وجود هزینه های تحصیلی پایین و ارائه بورسیه تحصیلی توسط دولت ترکیه از دیگر عوامل جذب دانشجویان خارجی می باشد. تحصیل در ترکیه در سال 2021، به علت مدیریت مناسب و صحیح از نظر حفظ میزان هزینه های تحصیلی در سطح پایین و معتبر بودن سطح علمی دانشگاه در مراتب بالا، باعث جلب توجه دانشجویان بین المللی از بسیاری از کشورها شده است.

البته این آمار و پیشرفت، در مقایسه با کشورهای آمریکایی و اروپایی امیدوار کننده است. پس می توانید ادعا داشته باشید که ترکیه از جمله بهترین، محبوب ترین و ارزان ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان است و انتخاب اول دانشجویان نیز می تواند باشد. در این مقاله در مورد اصلی ترین نکات لازم در مورد هزینه های تحصیلی در ترکیه و هزینه های ماهانه دانشجویان بحث خواهیم کرد.

فهرست مطالب پنهان

چرا دانشجویان تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند؟

ترکیه کشوری با تمدن و فرهنگ غنی می باشد که دانشگاه های معتبر زیادی نیز دارد. همین عامل باعث شده است که بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در این کشور باشند، زیرا با گذشت زمان اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه رو به رشد می باشد. به طوری که در سال های اخیر تعداد دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ترکیه به طرز محسوسی افزایش یافته و دو برابر شده است. هر چند ترکیه جزو کشورهای اروپایی نمی باشد، اما با تحصیل در ترکیه می توانید شرایط اقامت خود در اروپا را نیز فراهم کنید.

هزینه های تحصیل در ترکیه 2021 برای دانشجویان خارجی نسبت به اروپا و آمریکا پایین است.

از یاد نبرید که ترکیه دارای جاذبه های گردشگری و مناطق تفریحی زیادی است و تحصیل در ترکیه قطعا مهیج خواهد بود. همچنین هزینه های تحصیلی یکی از عوامل اصلی مهاجران و دانشجویان بین المللی هست که دوست دارند در دانشگاهی خوب و با کیفیت و در عین حال دانشگاهی ارزان تحصیل کنند. هزینه های تحصیل به صورت کلی شامل بخش های مسکن، غذا، حمل و نقل و مخارج شخصی دانشجو می باشد.

تحصیل در ترکیه و سیستم آموزشی ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

ایده تحصیل در ترکیه به عنوان کشور پیشتاز در زمینه اقتصادی، به خصوص در سال های اخیر، توجه بسیاری از افراد را جلب کرده است. اکنون تعداد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه در حال افزایش است و اکنون، مازاد بر 80000 نفر دانشجوی بین المللی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند. سیستم آموزش ترکیه، دارای 166 دانشگاه بوده که قدیمی ترین آن ها مربوط به دانشگاه استانبول با 1435 دانشجو و دانشگاه کانکایا با 401 دانشجو می باشند. همچنین زمان شروع تحصیل در ترکیه از سپتامبر تا ژوئن می باشد و تعداد کل دانشجویان خارجی در این مدت حدود 87903 نفر می باشند.

شرایط تحصیل در ترکیه 2021

در سال 2021 ترکیه، قصد دارد سیاست جدید تشویقی خود را جهت جذب دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور و همچنین بهبود رتبه جهانی دانشگاه های خود اجرا کند. در این سیاست تشویقی، دانشجویان کشورهای آسیای میانه، آفریقا، خاورمیانه، و اروپای شرقی بیشتر مورد توجه هستند. جهت تحقق این هدف، ترکیه بورسیه تحصیلی رایگان را برای جذب دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیلی در ترکیه نسبت به کشورهای منطقه خاورمیانه بسیار پایین می باشد.

 هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

 هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

برای دانشجویانی که با ذهنیت هزینه های پایین و برای افرادی که می خواهند در دانشگاهی معتبر و در کشوری با فرهنگ غنی و امکانات متنوع تحصیل کنند، شرایط خوبی فراهم شده است. به صراحت می گوییم که ترکیه از این جهت گزینه مناسبی است. هر چند باید بگوییم که هزینه های تحصیل با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. همچنین مقدار هزینه شهریه در دانشگاه های خصوصی چند برابر دانشگاه های دولتی ترکیه است. هزینه های تحصیلی در رشته های مختلف نیز تفاوت خواهد داشت. پس به یاد داشته باشید که این دانشگاه ها هستند که تعیین می کنند هزینه های کمتری را از دانشجویان بگیرند یا به صورت بورسیه تحصیلی رایگان آن ها را پذیرش کنند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی در ترکیه نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکا هزینه بسیار پایینی دارند. دانشجویان بین المللی به طور متوسط حدود 100 تا 4000 یورو به دانشگاه پرداخت می کنند. البته بعضی رشته ها مانند پزشکی و مهندسی گران تر هستند. همچنین ترکیه را با دانشگاه های دولتی می شناسند و از نظر آموزشی در سطح بالایی قرار دارند و افراد می توانند به راحتی در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. اما شما می توانید دوره های آکادمیک و علمی با هزینه های پایین بیابید. دوره هایی وجود دارند که هزینه آن ها در سال بیشتر از 20000 یورو می باشند. در حالت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بین 5000 تا 20000 یورو می باشد. برخی از دانشگاه های معروف ترکیه مانند دانشگاه uskudar، هزینه کمتر از معمول را اخذ می کنند. برخی دانشگاه ها مانند sabanci نیز بیشتر از معمول هزینه می گیرند. اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه sabanci از این قسمت قابل دسترس هست.

شهریه سالانه در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه حدود 600 تا 1500 دلار برای یک سال در نظر گرفته می شود. در صورتی که شهریه سالانه در ترکیه بین 240 تا 730 دلار در نظر گرفته می شود و همچنین هزینه زندگی ماهانه در ترکیه حدود 400 تا 500 دلار می باشد.

کمک های ارائه شده توسط برخی موسسات و نهادها جهت تحصیل در ترکیه

جدا از کمک دولت ترکیه و ارائه بورسیه به دانشجویان در سطح جهانی، موسسه مالی مانند بانک توسعه اسلامی در راستای ارائه بورسیه به دانشجویان خارجی کمک می کند. در برخی موارد نیز بورسیه تحصیلی ویژه ای برای دانشجویان علمی خاص در نظر می گیرند. مدت زمان این نوع بورسیه تحصیلی که باید دانشجویان دوره انگلیسی را گذرانده باشند، 5 سال می باشد و این مدت برای دانشجویانی که به صورت مستقیم وارد دانشگاه می شوند 4سال است. این نوع از بورسیه تحصیلی بر طبق CV دانشجویان در نظر گرفته می شود که شامل موارد زیر است:

 • هزینه های دانشگاه
 • هزینه 10 ماه زندگی
 • هزینه های اقامت

مزایای تحصیل در ترکیه

انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد برای تحصیل دلایل خاص خودش را دارد که در یک جمله خلاصه می شود” ترکیه کشوری چند ملیتی است”. در واقع ترکیه پل ارتباطی بین شرق و غرب می باشد که با افزایش دانشجویان بین المللی از اروپا، آفریقا، ایالات متحده آمریکا و آسیا این ارتباطات گسترش می یابند. مزایای تحصیل در ترکیه به شرح ذیل هستند:

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر
 • استفاده از سفارت ترکیه جهت ورود به کشورهای اروپایی و اخذ اقامت در مدت زمان کم
 • فراهم بودن شرایط کار در حین تحصیل
 • اخذ ویزای همراه در حین تحصیل در ترکیه

پیش بینی هزینه های تحصیل در ترکیه 2021

شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2021، بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا می باشد. اما سطح تحصیلات در دانشگاه های ترکیه کمی بالا می باشد که برخی بورسیه ها این هزینه ها را نیز پوشش می دهند. جدا از شهریه، هزینه های زندگی و بیمه نیز لحاظ شده است. هزینه های تحصیلی در ترکیه با توجه به اینکه در دانشگاه خصوصی یا دولتی تحصیل می کنید، متغیر است. در دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه KOC، شهریه سالانه 25000 یورو در نظر گرفته می شود و در صورتی که در دانشگاه دولتی تحصیل کنید، این هزینه بین 500 تا 3000 یورو می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه KOC به این قسمت مراجعه کنید.

پیش بینی هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه در سال 2021

نرخ تورم در سال 2021 در ترکیه به میزان 12.6 رسید، در صورتی که در کشور اروپایی سوئیس این میزان فقط 1.2 درصد است. در نتیجه هزینه های ساکنان افراد خارجی برای تحصیل در ترکیه، هر سال نسبت به سال قبل افزایش یافته است. در سال 2021، دانشجویان بین المللی در هر ماه تقریبا 400 دلار در ماه هزینه دارند. همچنین دانشجویان برای تهیه کتاب و بقیه وسایل دانشگاه، باید 100 تا 150 دلار تقبل کنند.

جزئیات بیشتر درباره هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه در سال 2021

 • یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان حدود 3.64 دلار می باشد.
 • یک وعده غذایی مک دونالد 3.37 دلار می باشد.
 • یک بطری آب معدنی 0.23 دلار می باشد.
 • یک لیتر شیر معادل 0.75 دلار می باشد.
 • ü     500 گرم نان سفید 0.36 دلار
 • یک کیلوگرم برنج سفید 1.66 دلار
 • یک کیلوگرم فیله مرغ 2.74 دلار
 • یک کیلوگرم سیب 0.79 دلار
 • یک کیلوگرم موز 1.91 دلار در نظر گرفته شده است.
 • قیمت بلیط یک طرفه برای استفاده از حمل و نقل عمومی 0.47 دلار
 • هزینه عضویت به مدت یک ماه در سالن ورزشی 21.93 دلار 
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 214.46 دلار
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 365.25 دلار

هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

دانشگاه بیلکنت از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه بوده و دارای دانشکده های مدیریت، هنرهای زیبا، اقتصاد، موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی می باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه در طول یک سال 14 هزار دلار آمریکا در نظر گرفته می شود. دانشگاه فنی خاورمیانه نیز از بهترین دانشگاه های ترکیه می باشد که در  آنجا می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. نیاز هست تا دانشجویان قبل از عضویت در در دانشگاه فنی خاورمیانه نمره آیلتس یا تافل انگلیسی تعیین شده توسط دانشگاه را کسب کنند و اگر دانشجویان مدارک فوق را نداشته باشند یا توانایی لازم را نداشته باشند، بایستی توسط اساتید دانشگاه تایید یا رد صلاحیت شوند و انتخاب شوند. همچنین دانشگاه استانبول نیز دیگر دانشگاهی است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد.

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه که دانشگاه های به زبان انگلیسی نیز در این مجموعه می باشند:

 •  دانشگاه بیلکنت رتبه کشوری 2 و بین المللی 510-501
 • دانشگاه فنی خاورمیانه رتبه کشوری 4 و بین المللی 600-591
 • دانشگاه بغازیچی رتبه کشوری 5 و بین المللی 700-651
 • دانشگاه ملی استانبول رتبه کشوری 9 و بین المللی 1000-801

وضعیت کلی هزینه های تحصیل در ترکیه

وضعیت کلی هزینه های تحصیل در ترکیه

در حالت کلی، ترکیه کشوری اقتصادی محسوب می شود و استانبول پرجمعیت ترین شهر و گران ترین شهر ترکیه می باشد که در سطح جهانی از نظر گرانی رتبه 376 را به خود اختصاص داده است. با این شرایط هزینه تحصیل در ترکیه ایده آل می باشد و با شهریه های پایین، قیمت شهریه نیز متفاوت خواهد بود و مقرون به صرفه است. دانشجویان می توانند هزینه های مختلفی را برای حضور و تحصیل در ترکیه دریافت کنند. هزینه تحصیل در ترکیه محدود به دانشگاه ها نبوده و برای مدارس نیز هزینه هایی باید در نظر گرفته شود.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

دانش آموزانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، باید از هزینه ها و شرایط تحصیل در این کشور اطلاعات لازم را داشته باشند. مدارس در ترکیه به دو نوع خصوصی و بین المللی یا دولتی تقسیم بندی می شوند. برای مثال میانگین شهریه سالانه مدارس بین المللی استانبول حدود 9500 دلار تا 27600 دلار می باشد. همچنین می توانیم مدرسه بین المللی mif ازمیر را که هزینه های تحصیل در آن بین 6400 تا 22000 دلار می باشد را در نظر بگیریم. نکته مهم این است که در حالت کلی،  تحصیل در مدارس دولتی ترکیه رایگان می باشد.

کم هزینه ترین دانشگاه ها جهت تحصیل در ترکیه کدامند؟

هنگام بحث در مورد هزینه های تحصیلی در ترکیه، دانشگاه مورد نظر ما، اهمیت بالایی پیدا می کند. در اصل نوع دانشگاه مورد نظر، تاثیر مستقیمی بر هزینه های تحصیلی دارد. در این قسمت به بررسی ارزان ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه می پردازیم.

ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

 • دانشگاه فنی خاورمیانه در دوره کارشناسی 236 یورو در سال
 • دانشگاه عبدالله گل در دوره کارشناسی 436 یورو در سال
 • دانشگاه بغازیچی در دوره کارشناسی 1018 یورو در سال
 • دانشگاه اوکان استانبول در دوره کارشناسی ارشد 1140 یورو در سال

موارد گفته شده فقط قسمتی از دانشگاه های ارزان  در ترکیه می باشند و شما می توانید سایر دانشگاه ها و دوره های ارزان تحصیلی را نیز بررسی و پیدا کنید.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه در دانشگاه های معروف و بزرگ اهمیت زیادی دارد. قابل ذکر است که دانشگاه های ترکیه در بین دانشگاه های جهان در بالاترین رتبه در سیستم QS قرار دارند. کیفیت و برتری دانشگاه ها نیز بر اساس عواملی از جمله سطح علمی و تعداد دانشجویان و عوامل دیگری تعیین می شود و در حالت کلی هزینه های تحصیل در بهترین و بزرگ ترین دانشگاه های ترکیه به صورت ذیل هستند:

 • دانشگاه کانکایا برای دوره های مختلف کارشناسی حدود 541 یورو در سال هزینه دارد.
 • هزینه دانشگاه koc برای دانشجویان دوره کارشناسی به صورت سالانه 16390 یورو و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می باشد.
 • هزینه دانشگاه حاجت تپه در ترکیه ما بین 520 تا 5240 یورو در سال می باشد.
 • دانشگاه sabanci جهت دوره های کارشناسی به صورت سالانه به طور متوسط 15325 یورو و جهت دوره های تحصیلات تکمیلی حدود 6200 تا 14550 یورو هزینه دارد.
 • دانشگاه بیلکنت نیز حدود 11400 یورو در سال هزینه دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

پزشکی یکی از رشته های اصلی می باشد که بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در این رشته، در کشور ترکیه هستند و پزشکی در ترکیه طرفداران زیادی دارد. به طور متوسط هزینه تحصیل در رشته پزشکی ترکیه در دانشگاه های دولتی ترکیه حدود 240 تا 1500 دلار در سال می باشد و برای دانشگاه های خصوصی این هزینه حدود 10000 تا 25000 دلار در سال در نظر گرفته می شود.

هزینه تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 5 سال زمان می برد و در بین دانشجویان خارجی  رشته ای پرطرفدار است. هزینه های تحصیل در پزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه حدود 15000 تا 20000 دلار و در برخی مواقع تا 22000 دلار در نظر گرفته می شود. البته اگر به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید، هزینه ها کاهش می یابد.

هزینه مسکن دانشجویان در ترکیه

هنگام تحصیل در ترکیه، اقامتگاه های متفاوتی را می توانید در محلات مختلف جهت سکونت خودتان پیدا کنید که از نظر هزینه های زندگی به صرفه بوده و در برخی موارد از نظر داشتن امکانات راحت تر خواهید بود. در هر صورت این شما هستید که تصمیم می گیرید چه نوع اقامتی با توجه به شرایط مالی و شخصی خودتان انتخاب کنید.

 بهترین گزینه های اقامت در ترکیه برای دانشجویان به شرح ذیل است:

 • خوابگاه های دانشگاه: این هزینه ها با توجه به نوع دانشگاه و امکانات آن متفاوت است.
 • اقامتگاه دولتی: هزینه ماهانه 24 تا 38 یورو است.
 • اقامتگاه خصوصی: امکانات بسیار خوبی داشته که  قطعا هزینه بالایی نیز دارند.
 • اجاره آپارتمان: بین 68 تا 283 یورو در ماه متناسب با موقعیت و اندازه آپارتمان می باشد که این هزینه، جدا از هزینه های آب و برق بوده و حدود 50 تا 70 یورو در ماه می باشد.

 هزینه های تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف

 یکی از گزینه های موثر برای مشخص کردن میزان شهریه تحصیلی در ترکیه مربوط به مدرک تحصیلی شماست. اینکه در چه مقطعی مشغول به تحصیل باشید اهمیت بسیاری دارد و در هزینه های شما موثر است. البته گفتنی است که بورسیه تحصیلی نیز تاثیر بالایی در هزینه تحصیلی دارد. شهریه دانشگاه ها با توجه به زبان تحصیلی و مقطع مورد نظر متفاوت است. در هر صورت هزینه های تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولا بالاتر از 300 یورو می باشند.

نهایتا اینکه برای افرادی که به فکر مهاجرت به ترکیه هستند، آگاهی از هزینه ها اهمیت بالایی دارد. هزینه تحصیلی متناسب با محل تحصیل شما متغیر خواهد بود. اینکه شما در چه دانشگاهی و کدام دانشگاه و در چه سطح و مقطعی تحصیل کنید، از عوامل موثر بر هزینه های تحصیلی می باشد. در هر صورت برای آگاهی از هزینه های تحصیلی و زندگی، مطالبی را در این مقاله بیان کردیم. در صورت داشتن سوالات و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در ترکیه، به قسمت ذیل مراجعه کرده و نظراتتان را ثبت کنید.

سئوالات متداول

۱- آیا زبان تحصیلی بر هزینه های تحصیلی در ترکیه تاثیر دارد؟

بله، دانشگاه هایی که به صورت انگلیسی تدریس می کنند هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند از دانشجویان اخذ می کنند.

۲- هزینه زندگی ماهانه دانشجویان در ترکیه چقدر است؟

هزینه ماهانه دانشجویان در ترکیه حدود 300 یورو می باشد.

۳- هزینه های شهریه در مدارس ترکیه به چه صورت است؟

هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه، از 6000 تا 30000یورو در سال متغیر است.

۴- هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه به طور متوسط چقدر است؟

شهریه دانشگاه های دولتی جهت تحصیل تقریبا رایگان می باشد و حدود 700 تا 1500 در سال هزینه دارد، اما متوسط هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه بین المللی حدود 5000 تا 25000 دلار در سال می باشد. همچنین هزینه زندگی در این کشور با توجه شهر و منطقه مورد نظر متفاوت است، اما به طور متوسط و در شرایط عادی هزینه ماهانه برای هر شخص بین 300 تا 400 دلار در ماه می باشد.

The cost of studying Turkey

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + پنج =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان