Koç University
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Sabancı University
قبل
بعدی

دانشگاه های ترکیه: لیست برترین دانشگاههای دولتی و خصوصی

اکثر دانشگاه های ترکیه در قرن پانزدهم تاسیس شده اند اما دولت در قرن بیستم و زمانی که استقلال خود را به دست آورد این دانشگاه ها را مدرن سازی کرده و یک سیستم آموزشی متمرکز ایجاد کرد. در سال 2018، ترکیه در لیست 50 کشور با سیستم آموزشی قوی رتبه ی 43 را به دست آورد. به لطف سیستم بولونیا، دانشگاه های این کشور با استانداردهای اروپا همخوانی داشته و به لیست برترین دانشگاه ها راه پیدا کرده اند.

ابتدا به بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه میپردازیم و انواع دانشگاهها و برترین آنها را بررسی میکنیم.

مزایای تحصیل در ترکیه

ارزشمند بودن برای سرمایه گذاری: بنا بر رتبه بندی جهانی، 5 دانشگاه ترکیه به لیست برترین 100 دانشگاه در کشورهای در حال توسعه وارد شده اند. در این لیست و در سال 2021، 9 موسسه آموزشی از ترکیه در لیست 500 موسسه ی برتر قرار دارند. این نتایج برای سیستم آموزشی نوپای ترکیه، نتایجی شگفت انگیز است. به علاوه، برخی دانشگاه های فنی ترکیه با دانشگاه های امریکا مقایسه میشوند و ABET 8 موسسه از موسسات آموزشی این کشور را از لحاظ علمی تایید کرده است. به همچنین دانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت دانشگاه های ایالات متحده و اروپا بسیار ارزان قیمت تر هستند.

بورسیه: دانشگاه های ترکیه به دانشجویان برجسته بورس تحصیلی ارائه میدهند. به عنوان مثال، تقریبا تمام دانشگاه های خصوصی 20 تا 70 از کل شهریه متقاضیان با عملکرد عالی را پوشش میدهند. دانشگاه های ترکیه علاوه بر کمک مالی، بورس های تحصیلی دیگری نیز ارائه میدهند. برای مثال، برنامه ی دولتی Türkiye Burslari و کمک مالی از شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه TÜBİTAK.

تبادل دانشجو با خارج از کشور: دانشگاه های ترکیه به دانشجویان اجازه میدهد تا یک ترم را خارج از ترکیه سپری کنند. تقریبا همه ی دانشگاه ها برنامه های تبادل اراسموس، مولانا و فارابی را اجرا میکنند. بنابراین، دانشجویان با سفر به کشورهای دیگر و حضور یافتن در موسسات آموزشی خارجی تجربه ی آموزشی ارزشمندی کسب میکنند.

انتخاب زبان مورد نظر: بیشتر دوره های دانشگاه های دولتی به زبان ترکی تدریس میشوند، اما میتوان برخی دوره ها را به انگلیسی نیز پیدا کرد. در دانشگاه های آزاد دوره های زیادی به زبان انگلیسی تدریس میشوند. اگر دانش ترکی و یا انگلیسی دانشجویان کافی نباشد، باز هم پذیرفته میشوند. اما این دانشجویان باید پیش از شروع تحصیل، یکسال ترکی و انگلیسی یاد بگیرند.

زندگی جذاب دانشجویی: همه ی دانشگاه های ترکیه دارای باشگاه های ورزشی (شنا، کمپینگ، والیبال، بسکتبال و فوتبال) و باشگاه های تفریحی (تجارت، عکاسی، زیست شناسی، آشپزی) هستند. دانشگاه ها هر ساله چندین فستیوال، کنسرت و رویداد ورزشی ترتیب میبینند. برای مثال، دانشگاه Bilkent یک فستیوال و یک اجرای ارکستر سمفونیک سالانه ی بهاره دارد و دانشگاه فنی خاورمیانه نیز چندین رویداد ترتیب میدهد؛ این دانشگاه در سال 2018، 863 رویداد داشت.

معایب تحصیل در ترکیه

سیستم متمرکز: دولت ترکیه دانشگاه های آزاد و دانشگاه های دولتی را در به شخصه قانون گذاری و مدیریت میکند. دانشگاه ها به صورت شخصی و خود محور مدیریت نمیشوند: در نتیجه ی بسیاری از پروسه های بوروکراتیک، کلیه ی تصمیمات با تصویب شورای آموزش عالی گرفته میشود. این عدم استقلال، مانع توسعه و پیشرفت موسسات آموزشی میشود.

تجربه ی کم: علیرغم افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در ترکیه، خارجی ها اغلب مشکل کمبود اطلاعات و کمک از طرف دانشگاه ها دارند. این مشکل پیش از ورود به کشور شروع شده و در حین تحصیل نیز ادامه دارد. دانشجویان بیان میکنند که دانشگاه ها فراموش میکنند تا مدارک مهم برای پذیرش را شرح دهند و یا اینکه نمیدانند دانشجو برای ثبت نام باید چه پروسه ای را طی کند. این مشکل به دلیل تجربه ی کم کارکنان پیش می آید. اما حل این مشکل کاملا بر دوش دانشگاه است. بنابراین زمان ثبت نام متوجه میشوید که آیا دانشگاه مناسب شماست و یا خیر.

مشکل در برقراری ارتباط: بسیاری از دانشجویان ترکیه به دلیل دانش کم از زبان های انگلیسی و ترکی، مشکل درک مطلب دارند. برخی از دانشجویان بیان میکنند که آموزش زبان در آکادمی ها مناسب و کاربردی نیست. بنابراین، دانشجویان باید در دوره های خصوصی شرکت کرده و شخصا هم برای یادگیری زبان تلاش کنند.

ملزومات ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

 

برنامه

سن

مدت زمان

حداقل هزینه

(سالانه)

متوسط هزینه (سالانه)

سطح زبان

آزمون ها

پایه

16+

1-2 سال

رایگان

8100 دلار (ماهیانه)

A1

امتحانات تعیین سطح

کارشناسی

18+

4- 6 سال

450 دلار

7 هزار دلار

B2

TOEFL IBT 75

MBA

20+

1-2 سال

2 هزار دلار

15 هزار دلار

C1


TOEFL IBT 92

کارشناسی ارشد

20+

1-3 سال

600 دلار

8 هزار دلار

C1


TOEFL IBT 92

دکترا

20+

2-4 سال

500 دلار

9 هزار دلار

C1


TOEFL IBT 92

 

متقاضیان برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید مدارک زیر را آماده سازی کنند:

 • مدرک کارشناسی / کارشناسی ارشد و یا دیپلم دبیرستان.
 • مدرک زبان انگلیسی / ترکی (TOEFL/CAE/TÖMER)
 • نتایج آزمون های SAT/ACT/GMAT/GRE (و یا YÖS)
 • کپی پاسپورت و عکس

ملزومات مدارک و آزمون ها به برنامه ی منتخب شما، دانشگاه و مدرک مرتبط است. برای مثال، از آنجا که بسیاری از دانشگاه ها آزمون ورودی دارند برای بررسی سطح زبان شما به مدرک TOEFL نیاز ندارند. مدارک لازم و فرم ثبت نام از روی وب سایت دانشگاه منتخب آپلود میشوند.

تمامی دانشگاه ها باید کل هزینه ها را روی وب سایت خود اعلام کنند.

انواع موسسات آموزشی در ترکیه

آموزش عالی ترکیه در سال 1982 با یک قانون واحد که سه نوع موسسه آموزش عالی ایجاد کرده بود، یکپارچه شد:

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های آزاد / بنیادی
 • آموزشگاه های فنی و حرفه ای دو ساله


همچنین در ترکیه، دانشگاه دفاع ملی و آکادمی پلیس نیز وجود دارد.

حدود 200 موسسه ی آموزش عالی در این کشور وجود دارد. دانشگاه های دولتی 62 درصد از کل دانشگاه ها را تشکیل میدهند. 129 دانشگاه دولتی، از جمله 8 دانشگاه فنی، موسسه فناوری ازمیر و دانشگاه هنرهای زیبا میمار سنان در میان آنها وجود دارند. از زمان پیوستن ترکیه به بولونیا، همه دانشگاه ها دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه میدهند.

کالج های ترکیه

تحصیلات عالیه حرفه ای بعد از دبیرستان در Meslek Yüksek Okullar (کالج های عالی حرفه ای) دو سال طول میکشد. دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی هم دانشکده های حرفه ای خود را دارند. دانشگاه ها به طور مداوم برنامه ها و روش های جدیدی ایجاد میکنند تا آموزش و پرورش از پویایی بازار کار عقب نماند. Meslek Yüksek Okulları متخصصین آینده را در مسیرهای مختلف به عنوان مثال، قانون، طراحی، تکنولوژی کامپیوتر، تجارت، امور مالی، بانکی و بیمه، رسانه، ساخت و ساز، معماری، تجارت هتل و رستوران، بازاریابی و تبلیغات آماده میکند.

فارغ التحصیلان یک مدرک دانشگاهی Ön Lisans Diplomasi و یا مدرک کاردانی دریافت میکنند. با استفاده از این مدرک، میتوانید به جستجوی کار بپردازید یا تحصیلات خود را در سطح دانشگاه و در سال سوم کارشناسی ادامه دهید.

دانشگاه های دولتی و آزاد

دانشگاه های دولتی: شهریه ی کمی دریافت میکنند اما ورود به آنها مشکل است. این دانشگاه ها استانداردها و ملزومات زیادی دارند. یک متقاضی خارجی باید مدارک زیادی ارائه داده و آزمون زبان و ورودی را پشت سر بگذارد. بیشتر متقاضیان این دانشگاه ها یکسال زودتر به ترکیه می آیند تا دوره ی زبان ترکی / انگلیسی را بگذرانند. این موضوع در مورد متقاضیانی که قصد ورود به بهترین دانشگاه ها را دارند، کاملا صادق است.

دولت بودجه ی دانشگاه های دولتی را تامین میکند. به همین دلیل این دانشگاه ها برنامه های مالی مانند حقوق استادان را خودشان مدیریت نمیکنند. کادر آموزشی 3 نامزد را برای سمت ریاست انتخاب میکنند و سپس رئیس جمهور تصمیم نهایی را میگیرد.

اغلب تقاضاها برای دانشگاه های دولتی در زمینه های علوم کاربردی، آموزش، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی هستند. برخی از دانشگاه های دولتی: دانشگاه بوگازیچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه استانبول، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه هنرهای زیبا میمار سنان و غیره هستند.

دانشگاه های آزاد: را موسسات خصوصی تاسیس کرده اند. بیشتر آنها توسط خانواده های ثروتمند ترکیه تاسیس شده و برخی دیگر نیز توسط کشورهای دیگر (مانند امریکا) ایجاد شده اند. یکی از اهداف اصلی اینگونه تامین مالی، توسعه ی آموزش عالی در کشور است. بنابراین جای تعجب نیست که دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی در لیست برترین دانشگاه ها قرار دارند. با این وجود، چندین دانشگاه دولتی برای کسب عنوان بهترین موسسه آموزش عالی ترکیه با دانشگاه های خصوصی رقابت میکنند.

در 15 سال اخیر حدودا 75 دانشگاه در ترکیه شروع به کار کرده اند. بیش از نیمی از این دانشگاه ها در استانبول قرار دارند و باقی آنها در آنکارا، ازمیر و شهرهای دیگر واقع هستند. این دانشگاه ها در صدد جمع آوری یک کادر آموزشی قوی هستند، کیفیت برنامه های درسی را به دقت زیر نظر دارند و استانداردهای بین المللی را رعایت میکنند. به این منظور، آنها با دانشگاه های خارجی همکاری کرده و برنامه های مشترک و مبادله ای را ارائه میدهند.

هزینه ی تحصیل در این دانشگاه ها اغلب بیش از هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی است. البته که دانشگاه های خصوصی در پرداخت شهریه به دانشجویان کمک میکنند: تقریبا 40 درصد از دانشجویان کمک هزینه دریافت میکنند.

بیشتر دانشگاه های خصوصی دارای خوابگاه، مراکز خرید کوچک، بانک و دفتر پست در محیط دانشگاه هستند. مدیریت دانشگاه ها همچنین امکانات ورزشی مانند زمین های تنیس، سالن های ورزشی، زمین بسکتبال و فوتبال، و حتی استخرهای شنا را ارائه میدهند.

دانشگاه های آزاد تحت نظارت یک هیئت امنا فعالیت میکنند. این هیئت با موافقت CoHE، روسا و مدیران را به طور مستقل منصوب میکند. دانشگاه ها سه منبع مختلف بودجه دارند:

 • سپرده های سهام
 • شهریه ی دانشجویان
 • کمک های دولتی

برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه در رده بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS قرار دارند. به عنوان مثال، دانشگاه Koç (رتبه ی 451)، دانشگاه Bilkent (رتبه ی 501) و دانشگاه Sabanci (رتبه ی521) را دارا هستند.

برای ورود به این دانشگاه ها، آزمون ورودی لازم نیست، اما معدل تاثیر زیادی – حدود 80 درصد – دارد. زبان تدریس انگلیسی است، بنابراین دانشگاه ها به نمره ی بالای TOEFL و یا یک سال دوره ی آموزش زبان نیاز دارند. علاوه بر دانشگاه های خصوصی برتر، دانشگاه هایی با ضوابط ورود ساده تر نیز وجود دارند. تدریس در این دانشگاه ها به زبان ترکی و انگلیسی بوده و تاثیر معدل حدود 60 درصد است.

گروه ها و انجمن های موسسات آموزشی

انجمن بین المللی خدمات دانشجویی (ISSA TURKEY) اولین NGO است که برای ارتقا دانشگاه های ترکیه در خارج از کشور ایجاد شده است. ISSA در سال 2015 در آنکارا تاسیس شد. اهداف و مسئولیت های آن شامل موارد زیر هستند:

 • جذب دانشجوهای خارجی به ترکیه
 • ارتقا دانشگاه های ترکیه در خارج از کشور
 • دفاع از حقوق دانشجوهای خارجی در ترکیه
 • راهنمایی کردن دانشجوهای بین المللی
 • کمک به فارغ التحصیلان خارجی برای پیدا کردن شغل
 • ارائه ی برنامه های آموزشی و ورزشی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی

این انجمن 10 دانشگاه دولتی و 10 دانشگاه آزاد را شامل میشود.

انجمن آموزش ترکیه (Türk Eğitim Derneği) در 1 ژانویه 1928 تحت نظارت و رهبری آتاتورک تاسیس شد. او همیشه به نقش مهم آموزش در نوسازی ترکیه اعتقاد داشت. در 12 دسامبر سال 1939، این سازمان به موقعیت “انجمن خیرین عمومی” دست یافت و از آن زمان در زمینه ی آموزش فعال است.

ماموریت این انجمن شامل موارد زیر است:

 • ایجاد دانشگاه هایی با بار علمی بالا به زبان های ترکی و زبان های خارجی
 • ارائه ی خوابگاه و بورسیه برای دانشجویان
 • مشارکت فعال در تدوین سیاست های آموزشی ترکیه

انجمن، دانشگاه TED را تاسیس کرد.

دانشگاه های ترکیه همچنین عضو انجمن های مختلف بین المللی هستند:

انجمن

اطلاعاتی کوتاه در مورد انجمن

تعداد دانشگاه های ترکیه ای

انجمن دانشگاه قفقاز

دانشگاه های کشورهای قفقاز را متحد میکند، سمینارها، رویدادهای فرهنگی و آموزشی ترتیب میدهد و بر برنامه ی تبادل دانشجوی مولانا نظارت میکند.

53

انجمن بین المللی دانشگاه ها

دانشگاه های بیش از 130 کشور جهان را متحد میکند. به عنوان صدای آموزش عالی یونسکو و سایر سازمان های بین المللی عمل میکند و یک مجمع جهانی برای روسای موسسات و انجمن ها فراهم میکند.

18

انجمن دانشگاهی اروپا

بیش از 800 دانشگاه در 48 کشور اروپایی را متحد میکند. این انجمن نقش تعیین کننده ای در بولونیا دارد و بر سیاست اتحادیه اروپا در زمینه آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری تاثیر میگذارد.

57

اتحادیه دانشگاه های مدیترانه

130 دانشگاه از 23 کشور در دو طرف مدیترانه را متحد میکند. آموزش را در منطقه ی اروپا-مدیترانه توسعه میدهد.

4

این لیست کامل نیست.

برترین دانشگاه های ترکیه

بر اساس رتبه بندی QS در سال 2020، 5 دانشگاه در ترکیه وارد 700 دانشگاه برتر جهان شدند: دانشگاه Koç، دانشگاه Sabancı، دانشگاه Bilkent، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه Bogazici. علاوه بر این،QS  دوازده دانشگاه ترکیه را در میان 100 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های کشورهای توسعه یافته ی اروپا و آسیای میانه قرار داده است. این دانشگاه ها در اواخر قرن بیستم افتتاح شدند، بنابراین با گذشت زمان، موقعیت های آنها تغییر پیدا خواهند کرد.

دانشگاه Koç (Koç Üniversitesi): دانشگاه Koç در سال 1993 توسط یکی از ثروتمندترین افراد ترک – وهبی کوچم – تاسیس شد و به سرعت به رتبه های برتر دست یافت. بسیاری از پروژه های تحقیقاتی دانشگاه توسط شورای تحقیقات اروپا پشتیبانی میشوند. بهترین رشته های این دانشگاه زیست شناسی و داروسازی میباشند: دانشمندان جوان این رشته ها در سال 2016 برنده ی جایزه علوم ترکی TÜBA GEBİP شدند.

دانشگاه Sabancı (Sabancı iversniversitesi): توسط بنیاد Sabancı که در ترکیه مشغول پروژه های آموزشی است، ایجاد شده است. بنیاد Sabancı بیش از 40 موسسه ی آموزشی، فرهنگسرا و کتابخانه در سراسر کشور ایجاد کرده است. دانشگاه Sabanci دارای مراکز تحقیقاتی چند رشته ای است. بیشتر این مراکز به تحقیق در زمینه ی اقتصاد و دارایی مشغول هستند.

دانشگاه Bilkent (Bilkent Üniversitesi): در سال 1984 توسط احسان دوگراماچی، پزشک متخصص اطفال و چهره ی شناخته شده ی ترکیه تاسیس شد. Bilkent Üniversitesi اولین موسسه ی خصوصی آموزش عالی در ترکیه است. این دانشگاه انواع بورسیه تحصیلی به حدود 47 درصد از دانشجویان خود ارائه میدهد. دانشگاه Bilkent به تربیت متخصصان در زمینه های مدیریت دولتی و علوم سیاسی مشهور است.

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi): که اولین دانشگاه به سبک اروپایی در ترکیه است، در سال 1956 افتتاح شد. دانشگاه فنی خاورمیانه از زمان تاسیس بر پایه ی همکاری بین المللی متمرکز شده است، بنابراین تمام برنامه های آموزشی آن به زبان انگلیسی تدریس میشوند. این دانشگاه در پروژه های بین المللی شرکت میکند و با سازمان هایی مانند ناسا و ناتو تعامل دارد. برترین دانشکده ی این دانشگاه، دانشکده ی فنی و مهندسی آن است که در زمینه ی مواد سازه ای و مهندسی بسیار پیشرفت کرده است.

دانشگاه بسفر (Boğaziçi Üniversitesi): تاریخچه ی این دانشگاه به دو روشنفکر امریکایی یعنی K.Robert و S.Hamlin مرتبط است. آنها در سال 1863 یک مدرسه ی عالی امریکایی در استانبول تاسیس کردند و بعدها این موسسه به یک دانشگاه دولتی ترکیه ای تبدیل شد. نام این دانشگاه به دانشگاه بسفر تغییر نام یافت. تدریس در این دانشگاه هنوز هم به زبان انگلیسی انجام میگیرد. این دانشگاه دوره های آموزشی مختلفی را ارائه میدهد که در این میان آنها دانشکده ی فناوری کامپیوتر به شهرت رسیده است.

برترین دانشگاه های دولتی ترکیه

 

نام

شهر

هزینه ی کارشناسی

هزینه ی کارشناسی ارشد

دانشگاه فنی خاورمیانه

آنکارا

1000 دلار

1000 دلار

دانشگاه بسفر

استانبول

314 دلار

359 دلار

دانشگاه استانبول

استانبول

3000 دلار

3000 دلار

دانشگاه آنکارا

آنکارا

856 دلار

 

دانشگاه Gazi

آنکارا

1000 دلار

1000 دلار

برترین دانشگاه های آزاد ترکیه

 

نام

شهر

هزینه ی کارشناسی

هزینه ی کارشناسی ارشد

دانشگاه Bilkent

آنکارا

14500 دلار

14500 دلار

دانشگاه Sabancı

استانبول

17000 دلار

15500 دلار

دانشگاه Koç

استانبول

8152 دلار

8967 دلار

دانشگاه Hacettepe 

آنکارا

1000 دلار

1000 دلار

دانشگاه Çukurova 

آدانا

 

125 دلار

برترین دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه

بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای تدریس از زبان انگلیسی استفاده میکنند. دوره ها در این دانشگاه ها از بسیاری از دانشگاه های اروپایی ارزان قیمت تر هستند. بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان توسط مراکز پژوهش امریکایی و اروپایی ساپورت شده و یا به عنوان دانشگاه های خارجی تاسیس شده اند.

نام

شهر

هزینه ی کارشناسی

هزینه ی کارشناسی ارشد

دانشگاه فنی خاورمیانه

آنکارا

1000 دلار

1000 دلار

دانشگاه Sabancı

استانبول

17000 دلار

15500 دلار

دانشگاه Koç

استانبول

8152 دلار

8967 دلار

دانشگاه Yeditepe

استانبول

  

دانشگاه های رایگان ترکیه

در ترکیه هیچ دانشگاه کاملا رایگانی وجود ندارد، اما دانشگاه های دولتی شهریه ی کمی دریافت میکنند. هزینه ی دوره های کارشناسی به زبان ترکی برای خارجی ها حدود 500 دلار است. این هزینه در دانشگاه های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس میکنند به طور متوسط ​​بین 600 تا 1500 دلار در سال است. هزینه های زندگی و مخارج روزمره معمولا از 500 دلار بیشتر نیست. دولت همچنین یک بورس تحصیلی Turkiye Burslari ارائه میدهد که 100 درصد هزینه ی تحصیل در ترکیه در همه ی مقاطع تحصیلی را پوشش میدهد و به همچنین بورسیه ی ماهانه نیز ارائه میدهد.

حقایقی جالب در مورد دانشگاه های ترکیه

 • دانشگاه Bilkent ارکستر سمفونیک خود را داشته و سالانه 50 کنسرت برگزار میکند. این ارکستر به دیگر شهرهای ترکیه نیز سفر میکند.
 • دانشگاه Koç در قلمرو منطقه ی تفریحی سابق اشراف ترک واقع شده است. احتمالا به همین دلیل است که کمپ دانشگاه حس دنج بودن به دانشجویان القا میکند و میدان مقابل دانشگاه مکان مورد علاقه ی دانشجویان است.
 • در مراسمی تحت حمایت مالی سازمان ملل، Enver Yucel، رئیس هیئت امنای دانشگاه Bahçeşehir، جایزه ی مشاركت در آموزش جهانی را دریافت كرد. وی اولین فرد ترک در جهان است که در این زمینه جایزه دریافت کرده است.
 • دانشگاه بسفر اولین مرکز آموزش عالی امریکایی است که خارج از امریکا تاسیس شد. این دانشگاه در سال 1863 و با نام Robert College شروع به کار کرد. امروزه مدیریت این دانشگاه در اختیار مدیران ترک است اما هنوز هم مستقیما به سیستم آموزشی امریکا متصل است.
 • تقریبا 63 درصد از دانشجویان دانشگاه Bilkent بورسیه تحصیلی دریافت میکنند.
 • آکادمی پلیس ترکیه نه تنها افسران مجری قانون آینده را آموزش می دهد بلکه تیم پلیس قطر را برای جام جهانی 2022 آماده می کند. در حال حاضر 960 واحد پلیس قطر در 58 دوره ی مختلف در این آکادمی تحت آموزش هستند. ترکیه علاوه بر خدمات آموزشی، پرسنل، واحدهای خنثی کردن بمب و سگ های پلیس را نیز آموزش میدهد.
 • در سال 2019 جریان Zero Waste در ترکیه به راه افتاد. هدف این کمپین کاهش تولید زباله در این کشور بود. مشخص شد که دانشگاه ها نیز در 31 دسامبر 2020 به این کمپین ملحق شدند. در همان سال و در 20 آوریل، دانشگاه Bilkent اولین دانشگاهی شد که در این کمپین نتایج شگفت انگیزی به دست آورد.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان