آزمون یوس

آزمون یوس (Yos) چیست و چه شرایطی دارد؟

یوس (YOS)، آزمون ورودی دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه است. آزمون YOS مخفف عبارت

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می باشد. شرکت در این آزمون، شانس بیشتری را برای دانشجویان، جهت تحصیل در ترکیه، در رشته هایی همچون پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و سایر رشته هایی که در دانشگاه های ترکیه ارائه می گردد، فراهم می کند.

در سال 2010، شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK)، تصمیمات جدیدی برای دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل در کشور ترکیه دارند، گرفت. از این رو از سال 2011، براساس تصمیمات اتخاذ شده، آزمون YÖS که توسط مرکز سنجش و انتخاب دانشجو (ÖSYM) انجام میشد لغو شده و در عوض، هر دانشگاه خودش معیارهای پذیرش دانشجویان خارجی را تعیین میکند و امتحانات مربوطه را برگزار میکند! (معمولا بیشتر دانشگاه های معتبر ترکیه آزمون یوس جز معیار های پذیرش دانشجویان خارجی آنهاست).

فهرست مطالب پنهان

محل برگزاری آزمون YOS کجاست؟

هر دانشگاهی محل برگزاری آزمون YOS را مشخص می کند و معمولاً در محوطه دانشگاه یا محل اعلام شده توسط دانشگاه، برگزار می گردد. جهت شرکت در این آزمون، دانشجو باید شخصاً در دانشگاه حضور یابد. هزینه شرکت در این آزمون در دانشگاه های مختلف، متفاوت بوده و معمولاً از طریق واریز به حساب دانشگاه دریافت می گردد.

ثبت نام آزمون YOS چه زمانی است؟

ثبت نام در آزمون یوس، از فوریه یا مارس تا ژوئن هر سال امکان پذیر است و می توان از تاریخ آزمون هر دانشگاه، از طریق وب سایت رسمی آن آگاه شد، زیرا دانشگاه تعیین کننده تاریخ آزمون است، و دانشجو باید از موعد مقرر پیروی نماید.

آیا آزمون YOS ارائه شده در هر دانشگاه، مورد پذیرش دانشگاه های دیگر است؟

هر دانشگاهی برای خود به طور جداگانه آزمون YOS دارد. به همین دلیل، پذیرش نتایج در میان دانشگاه های ترکیه می تواند یک معضل به شمار آید. بعضی از دانشگاه ها، آزمون دانشگاه های دیگر را تصدیق می کنند. در حالی که، دانشگاههایی که دارای تقاضای زیادی از جانب دانشجویان می باشند، به ویژه در استانبول و آنکارا، فقط آزمون خود را به رسمیت شناخته و هر نوع آزمون، مربوط به دانشگاه های دیگر را رد می کنند.

در تمامی موارد، اولویت پذیرش دانشجو، این است که وی آزمون را در همان دانشگاهی که متقاضی آن است، گذرانده باشد. بنابراین، بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند در بیش از یک آزمون و در چندین دانشگاه ثبت نام کنند تا شانس خود را برای کسب نمره بالاتر و پذیرش در دانشگاه بهتر افزایش دهند.

دانشگاههای خصوصی اغلب SAT ، IB ، IGCS یا سایر نتایج آزمون بین المللی را که قابل قبول بوده و نیازی به YOS ندارند را می پذیرند.

تفاوت های کنکور ایران با آزمون یوس(Yos)

تفاوت های کنکور ایران با آزمون یوس(Yos)

تقویم برگزاری آزمون YOS

زمان برگزاری این آزمون در سال 2021 متعاقباً اعلام خواهد شد.

شرایط شرکت در آزمون یوس (YOS)

دانش آموزان دارای مدرک دیپلم متوسطه یا دانش آموزان پایه آخر دوره متوسطه، مجاز به ارائه درخواست برای شرکت در آزمون یوس میباشند.

چه کسانی نمیتوانند در آزمون یوس شرکت کنند؟!

افرادی که در زیر از آنها نام برده­ شده است نمی­توانند در این امتحان شرکت کنند.

 • کسانی که به دلیل بی انضباطی از انستیتو آموزش عالی ترکیه اخراج شده ­اند.
 • کسانی که در امتحانات سال قبل تقلب کرده ­اند.
 • متقاضیان تحصیل در ترکیه از طریق قرار داد های فرهنگی یا برنامه های تبادل دانشجو
 • کسانی که از کشورشان برای تحصیل در ترکیه بورسیه گرفته ­اند.
 • کسانی که پیشتر از تسهیلات آموزش عالی استفاده کرده­ اند.

این متقاضیان نمی­توانند برای ورود به دانشگاه با سهمیه خارجی یا نمره آزمون بین المللی اقدام کنند.

هزینه ثبت نام در آزمون یوس

تا سال 2009، برای متقاضیان داخلی ترکیه 75 لیره و برای متقاضیان خارج از کشور 50 دلار بود.

کدام کشور ها بیشترین تقاضا را برای آزمون یوس دارند؟

متقاضیان از کشور های گوناگونی در یوس شرکت می­کنند اما بیشترین درخواست ثبت شده از طرف پاسپورت کشور های: آذربایجان، ایران، ترکمنستان، بلغارستان و آلمان بوده است.

آزمون YOS چیست؟

آزمون YOS دارای دو بخش تستی می باشد که یکی شامل مهارت های مقدماتی و دیگری آزمون زبان ترکی است. در حالی که بخش تستی آزمون مقدماتی شامل ریاضیات، هندسه و عبارات نمادین است، اجباری است، اما پاسخگویی به بخش تستی آزمون زبان ترکی به صورت اختیاری می باشد. 80 درصد از سؤالات آزمون مقدماتی مربوط به درس ریاضی است، این آزمون دارای تست زبان بسیار کمی بوده، و برخی از دانشگاه ها، در کنار این سؤالات، سؤالات دیگری شامل ترجمه به زبان ترکی به زبان های عربی، روسی، هلندی و انگلیسی را در نظر می گیرند و البته این مسئله بیشتر به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

چه دروسی در یوس وجود دارد و چند سوال دارد؟ آزمون چقدر طول می­کشد؟

در یوس جهت ارزیابی دو دسته آزمون داریم که شامل مهارت های یادگیری پایه و آزمون زبان ترکی است. مهارت های یادگیری پایه شامل 45 سوال از مهارت های عمومی (سوالات هوش)، 30 سوال ریاضی و 5 سوال ریاضی است (ممکن است این تقسیم بندی سوالات در برخی از دانشگاه های اینگونه نباشد!). که کلا شامل 80 سوال می­شود و 90 زمان برای آزمون در نظر گرفته شده است. آزمون زبان ترکی نیز شامل 60 سوال است که باید در عرض 60 دقیقه پاسخ داده شوند.

زبان استفاده شده در آزمون یوس چیست؟

تمامی سوالات آزمون به هر دو زبان ترکی و انگلیسی تهیه و ارائه می­شوند. (ممکن است برخی از دانشگاه ها آزمون را به زبان های دیگری نظیر فارسی نیز برگزار کنند).

سوالات مهارت عمومی آزمون (هوش) به چه شکلی است؟

سوالات مهارت های عمومی (سوالات هوش) برپایه مهارت های یادگیری اصلی به دو بخش تقسیم شده­اند: مهارت های ریاضی و بصری. سوالات مهارت های ریاضی یا منطقی برپایه توانایی در ایجاد و حل روابط ریاضی است و جهت حل این سوالات باید اطلاعات پایه عملیات های ریاضی و مهارت های کافی را داشته باشید.

سوالات درمورد توانایی هایی براساس آزمون هایی است که جهت سنجش توانایی تفکر انتزاعی طراحی شده­اند. جهت حل این سوالات، بیشتر اطلاعات به توانایی تفسیر ارتباط بین تصاویر و برقرار کردن ارتباط بین آنها نیاز دارد.

این توانایی فقط به وسیله تمرین بسیار زیاد ارتقا می­یابد.

سوالات ریاضی و هندسه آزمون یوس به چه شکلی است؟

سوالات ریاضیات و هندسه در آزمون مهارت های یادگیری پایه شامل موضوعاتی می­شود که در مقطع دبیرستان در درس های هندسه و ریاضی می­آموزید. هنگام بررسی کردن انواع سوالات و توزیع شان در هر سال از نظر محتوا، می­توانید نحوه ارزیابی کردن اطلاعات و تمرینات ریاضی متقاضیان را درک کنید.

سوالات زبان ترکی Yos به چه شکلی است؟

سوالات ترکی موجود در آزمون یوس برای ارزیابی متقاضیان در مواردی چون: اطلاعات ترکی، سطح استفاده از زبان ترکی و توانایی درک واژه های نوشته شده به این زبان است.

نکات مهم در طول آزمون (زمان و پاسخنامه)

در زمان آزمون، سوالات مهارت های یادگیری اساسی (هوش، ریاضی و هندسه)، در ابتدا توزیع می­شوند. پس از 90 دقیقه دفترچه های پاسخ به آزمون جمع آوری می­شوند و دفترچه های پاسخگویی به امتحان زبان ترکی به کسانی که در این امتحان شرکت می­کنند داده می­شود که 60 دقیقه بعد آنها نیز جمع آوری می­شوند. تمامی سوالات پرسشنامه مانند آزمونی چند جوابی طراحی شده­اند بدین معنی که برای هر سوال پنج گزینه دارید (که یکی از آنها صحیح است) متقاضیان باید جواب گزینه صحیح را در پرسش نامه تیک بزنند.

اگر بیشتر از یک گزینه را تیک بزنید یا گزینه اشتباه را انتخاب کنید جواب هایتان لحاظ می­شود (در ازای هر 4 پاسخ اشتباه یک سوال درست شما حذف می­شود). از این رو جواب های شما باید در پاسخنامه موجود باشد و محتاطانه انتخاب کنید. هر جواب اضافی در پاسخنامه نامعتبر است.

آیا در آزمون یوس سهمیه نمره داریم؟

بله؛ سهمیه­ای با حداقل امتیاز 40 نمره برای پذیرش در دانشگاه، با جواب دادن آزمون یوس وجود دارد.

نمره آزمون چگونه محاسبه خواهد شد؟

پاسخ های صحیح و اشتباه سوالات به طور جداگانه محاسبه می­شوند. برای هر آزمون به صورت جداگانه، تعداد پاسخ های اشتباه بر 4/1 تقسیم می­شود و نمره کل محاسبه می­شود. نمره کل محاسبه شده به میانگین 50 و انحراف معیار 10 تبدیل می­شود. در زیر بالاترین و کمترین نمره محاسبه شده در سوالات مهارت های یادگیری اساسی در سال های 2007 تا 2008 و 2009 وجود دارد.

بالاترین امتیازات (امتیازاتی که متقاضیان با پاسخ دادن به هر 80 سوال به درستی بدست می­آورند):

 • حداکثر امتیاز در سال 2009: 75.3
 • حداکثر امتیاز در سال 2008: 75.6
 • حداکثر امتیاز در سال 2007: 76.7

کمترین نمرات (امتیازاتی که متقاضیان در نتیجه پاسخ نادرست به همه 80 سوال کسب می­کنند):

 • حداقل امتیاز در سال 2009: 15.5
 • حداقل امتیاز در سال 2008: 15.8
 • حداقل امتیاز در سال 2007: 17.4

حداقل امتیاز لازم برای کسب 40 امتیاز سهمیه:

در آزمون YÖS 2009 ، 21 امتیاز

در آزمون YÖS 2008 ، 20.5 امتیاز

در سال YÖS 2007 ، 18 امتیاز

(بالاترین امتیاز در آزمون YÖS مربوط به سال 2006 و حدود 72 بود و بیشترین امتیاز در سال 2005 حدود 74 امتیاز بود).

آیا آزمون زبان ترکی یوس با آزمون مهارت های یادگیری پایه (هوش، ریاضی و هندسه) ارتباطی دارد؟

نمره ارزیابی زبان ترکی آزمون یوس هیچ ارتباطی با نمره مهارت های یادگیری اساسی ندارد و بصورت جداگانه محاسبه می­شوند. نمره ارزیابی زبان ترکی یوس، همانطور که در کتابچه ÖSYM  شرح داده شده است برای تعیین میزان مهارت زبان ترکی متقاضیانی که تنها زبان آموزشی آنها ترکی است استفاده می­شود و به عنوان معیاری در پذیرش برنامه های آموزش عالی و تعیین اینکه آیا دانشجویان می­توانند بلافاصله تحصیل خود را آغاز کنند یا نه نیز کاربرد دارد. به همین دلیل، برخی دانشگاه ها نتیجه آزمون زبان ترکی را برای پذیرش دانشجویان در نظر می­گیرند و آن را به عنوان معیار خودشان اعلام می­کنند: برخی دیگر از دانشگاه ها ممکن است چنین بیانیه­ای صادر نکنند.

سوالات متداول

نتایج آزمون YOS چه مدت اعتبار دارد؟

اعتبار آن، یک دوره یک ساله می باشد.

اهمیت و حد نصاب نمره آزمون YOS به چه صورت است؟

اگر دانش آموز 85% نمره امتحان یوس را کسب کند، واجد شرایط کرسی پزشکی را دارد، مشروط بر اینکه باید معدل دبیرستان وی بیش از 80% باشد. اگر 60% نمره آزمون را کسب نماید، می تواند رشته ادبیات و سایر دانشکده ها را انتخاب کند، البته ممکن است با توجه به معدل نمرات دانش آموزان در امتحان، درصد ها بالا و پایین برود.

آیا آزمون YOS به زبان ترکی است؟

آزمون یوس به زبان های ترکی، انگلیسی و عربی در دسترس است.

آیا شرط معدل دیپلم دبیرستان، برای شرکت در این آزمون در نظر گرفته شده است؟

خیر، معدل خاصی لازم نیست و همه دانش آموزان دارای مدرک دیپلم متوسطه می توانند بدون توجه به معدل خود برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای ورود به آزمون YOS چیست؟

1. یک نسخه کپی ترجمه شده و معتبر از دیپلم دبیرستان
2. یک نسخه کپی از گذرنامه
3. عکس پرسنلی رنگی، برای تکمیل مشخصات لازم نیست

کدام سازمان مسئول تهیه و بازبینی درخواست های پذیرش و اعلام نتایج آزمون یوس است؟

تنها سازمان مسئول تمامی این موارد “مرکز انتخاب و سنجش دانشجویان” یا ÖSYM است.

از چه زمانی تا به الان آزمون یوس برگزار می¬شود؟

این آزمون از سال 1981 میلادی تا کنون هر ساله برگزار می¬شود.

هر سال چه تعداد متقاضی در این آزمون شرکت می¬کنند؟

از سال 2000، سالانه بطور میانگین 5000 نفر در این امتحان شرکت کرده¬اند که در سال 2007 این تعداد به 6000 نفر رسید و در سال 2008 این تعداد 7000 بود.

آیا محدودیت سنی برای شرکت در آزمون یوس وجود دارد؟

نه؛ هیچ محدودیت سنی برای درخواست، شرکت در امتحان یا پذیرش در دانشگاه وجود ندارد.

آیا هیچ محدودیتی برای تعداد دفعاتی که یک نفر می¬تواند در آزمون شرکت کند وجود دارد؟

نه؛ برای درخواست یا شرکت در امتحان بیش از یکبار هیچ محدودیتی وجود ندارد و تعداد دفعات شرکت در امتحان تاثیری بر نمره امتحان یوس نخواهد گذاشت.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه دربارهٔ «آزمون یوس (Yos) چیست و چه شرایطی دارد؟»

  1. سلام وقت بخیر
   لطفا فرم تماس رو پرکنید و شماره واتساپ خودتون رو وارد کنید تا همکاران ما با شما در ارتباط باشند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =

اسکرول به بالا
تماس تلفنی و مشاوره رایگان